Hekzaklorosiklotrifosfazatrien ile eter ve taç eter sübsitüe aromatik aminlerin reaksiyonları
  1. Tez No: 84076
  2. Yazar: MAHMUT DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEFA AHSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
IV ÖZET Literatürde anilinin trimer ile verdiği reaksiyonlar bilinmekle birlikte eterli ve özellikle taç eterli aminlerin reaksiyonları bilinmemektedir. Bu ligandlar moleküle değişik ve yeni özellikler getirecektir. Bu nedenle model olarak seçilen bir adet düz zincirli aromatik amin(l,2-didodesiloksi-4'-anilin ) ve bir adet de taç eterli aromatik amin (4'- aminobenzo-15-crown-5 ) trimer ile reaksiyona sokuldu. Yukarıda belirtilen eter ve taç eter grupları içeren amin bileşiklerinin aşırısı ile trimerin reaksiyonlarından tamamen sübstitüe olmuş siklotrifosfazatrien türevleri sentezlendi. Hazırlanan bu bileşiklerin yapıları FT-IR, *H NMR, 13C NMR, elementel analiz ve kütle spektroskopisi yöntemleri ile yapılan ölçümlerden elde edilen veriler yardımıyla aydınlatıldı. Literatürde bulunmayan bu fosfazen türevlerinin sıvı kristal, gaz sensör, faz transfer katalizörü özellikleri daha sonra incelenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the literature the reactions of anilin to trimer are a fact whereas those of amins are unknown. These derivatives will enable the molecule to have different and brand-new properties. To realize this purpose a plain chain aromatic amin ( 1,2- didodesiloksi-4'-anilin ) and a crown ether aromatic amin (4'-aminobenzo-15- crown-5 ) chosen as the model were reacted with trimer. The excess of above-mentioned amin compounds consisting of ether and crown ether groups was removed and cyclotriphosphazene derivatives which were substituded with all the reactions made with trimer were synthesized. The structure of these compounds were explained by the methods of FT-IR, XH NMR, 13C NMR, elemental analysis and mass spectroscopy. Liquid crystal, gas sensor, phase transfer catalyst properties of these phosphazene derivatives which are not available in the literature will later on be studied.