Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin örgütsel sinizm algılarıyla örgütsel mutlulukları ve iş tatminleri ilişkisinin incelenmesi (İzmir ili örneği)
Investigation of the relationship between the perceptions of organizational cynism and their organizational happiness and job satisfaction of teachers working in private schools (İzmir province case)
  1. Tez No: 840753
  2. Yazar: DEMET KASIRGA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı özel okullarda görev yapan öğretmenlerin örgütsel sinizm algılarıyla örgütsel mutluluk ve iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama biçiminde desenlenmiştir. Araştırmanın verileri; Öğretmenlere Yönelik Örgütsel Sinizm Ölçeği, Örgütsel Mutluluk Ölçeği ve Minnesota İş Tatmini Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmaya 2021-2022 eğitim öğretim yılı İzmir İli merkez ilçelerinde yer alan özel okul çalışanı 202 öğretmen katılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Sonuç olarak, yapılan bu çalışmaya katılan öğretmenlerin örgütsel sinizm, örgütsel mutluluk ve iş doyum düzeylerinin yüksek olmadığı bulunmuştur. Demografik faktörlere göre incelendiği zaman öğretmenlerin örgütsel sinizm algılarının medeni durum, eğitim durumu, mesleki kıdem ve yaş grubu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterirken, cinsiyet ve mevcut okulda çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeylerinin medeni durum, mesleki kıdem, mevcut eğitim kurumunda çalışma süresi ve yaş grubu değişkenlerine göre farklılaştığı, buna karşılık örgütsel mutluluğun cinsiyet ve öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılık göstermediği belirlenmiştir. Bunun yanında öğretmenlerin iş doyumlarının medeni durum, mesleki kıdem, mevcut kurumda çalışma süresi ve yaş grubu değişkenlerine göre farklılaşırken, cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiğinde örgütsel sinizm ile iş doyumu ve örgütsel mutluluk arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu, bunun yanında örgütsel mutluluk ile iş doyumu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between organizational cynicism and organizational happiness and job satisfaction levels of teachers working in private schools. The research was designed as correlatinoal survey. The data of the study were collected with the Organizational Cynicism Scale for Teachers, the Organizational Happiness Scale and the Minnesota Job Satisfaction Scale. In the 2021-2022 academic year, 202 teachers working in private schools in the central districts of İzmir participated in the research. For the data analysis SPSS 22 was used in the research. As a result, it was found that the organizational cynicism, organizational happiness and job satisfaction levels of the teachers participating in this study were not high. When analyzed according to demographic factors, it was found that while teachers' perceptions of organizational cynicism differed significantly in terms of marital status, educational status, professional seniority and age group variables, it did not differ significantly in terms of gender and working time at current school. It was determined that the organizational happiness levels of the teachers differed in terms of the variables of marital status, professional seniority, working time in the current educational institution and age group, whereas organizational happiness did not differ in terms of the variables of gender and educational status. In addition, it was found that while teachers' job satisfaction differed in terms of marital status, professional seniority, working time in the current institution and age group variables, it did not differ in terms of gender and educational status variables. When the relationships between the variables were examined, it was concluded that there was a negative and significant relationship between organizational cynicism, job satisfaction and organizational happiness, while there was a positive and significant relationship between organizational happiness and job satisfaction.