Ergen öznel iyi oluşunu yordamada algılanan sosyal destek ve bağlanma stilleri
Perceived social support and attachment styles in predicting adolescent subjective well-being
  1. Tez No: 840752
  2. Yazar: GAMZE BELİBAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, ergen öznel iyi oluşunun cinsiyet, bağlanma stilleri ve algılanan sosyal destek tarafından açıklanabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, Gaziantep ilinde lise düzeyinde 9, 10 ve 11.sınıfta öğrenim görmekte olan beş okuldan 706 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmaya katılım gösterenlerin 362'si erkek, 326'sı kadın olup, 18 katılımcı cinsiyetini belirtmemiştir. Araştırmanın modeli yordayıcı korelasyonel desen olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği Ve Algılanan Sosyal Destek Ölçeğinin Revizyonu kullanılmıştır. Veri analizinde, değişkenler arasındaki korelasyonları belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizi, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkeni yordama düzeyini belirlemek amacıyla ise hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonuçlarına göre ilk modelde cinsiyet, ergen öznel iyi oluşunu pozitif yönde ve anlamlı olarak yordamaktadır. İkinci modelde analize dâhil edilen bağlanma stilleri değişkeninin ergen öznel iyi oluşunu yordamada anlamlı ve pozitif bir katkı sağlamıştır. Son olarak üçüncü modelde analize dâhil edilen algılanan sosyal destek değişkeni de ergen öznel iyi oluşunu pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde yordamıştır. Ergen öznel iyi oluşunun %2'sini cinsiyet, bağlanma stilleri %17'sini ve algılanan sosyal destek ise %17'sini açıkladığı saptanmıştır. Toplamda açıklanan varyansın %36 olduğu bulunmuştur. Bu bağlamda, cinsiyet, bağlanma stilleri ve algılanan sosyal destek ergen öznel iyi oluşunun anlamlı birer yordayıcısıdır. Erkek öğrencilerin öznel iyi oluş düzeyleri kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu bulunmuş olup ergen öznel iyi oluşu cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermiştir. Kız öğrencilerin kaygılı-kararsız bağlanma stili erkeklere göre daha yüksektir ve kaygılı-kararsız bağlanma stili cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Güvenli bağlanma stili, kaçınan bağlanma stili ve algılanan sosyal destek ise cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the explanation of adolescent subjective well-being by gender, attachment styles and perceived social support. Within the scope of the research, 706 students were reached from five schools in Gaziantep at the 9th, 10th and 11th grades at high school level. Of those who participated in the study, 362 were male and 326 were female, and 18 participants did not specify their gender. The model of the study was determined as the predictive correlational design. The Adolescent Subjective Well-Being Scale, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, and the Revision of the Perceived Social Support Scale were used to collect the data. In data analysis, Pearson correlation analysis was used to determine the correlations between the variables, and hierarchical regression analysis was used to determine the predictive level of the independent variables for the dependent variable. According to the results of hierarchical regression analysis, in the first model, gender predicts adolescent subjective well-being positively and significantly. In the second model, the variable of attachment styles included in the analysis made a significant and positive contribution to predicting adolescent subjective well-being. Finally, the perceived social support variable included in the analysis in the third model also predicted adolescent subjective well-being positively and significantly. It was determined that 2% of adolescent subjective well-being was explained by gender, 17% by attachment styles and 13% by perceived social support. The total explained variance was found to be 32%. In this context, gender, attachment styles and perceived social support are significant predictors of adolescent subjective well-being. Subjective well-being levels of male students were found to be higher than female students, and adolescent subjective well-being differed significantly according to gender. The anxious-ambivalent attachment style of female students is higher than that of males, and the anxious-ambivalent attachment style differs significantly according to gender. Secure attachment style, avoidant attachment style and perceived social support did not differ significantly by gender.