Örgütlerde moral ve güven ilişkisi: Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı şirket çalışanları örneği
Morale and trust relationship in organizations: The example of company employees registered to Trabzon Chamber of Commerce and Industry
  1. Tez No: 840772
  2. Yazar: SEZEN SERDAR EKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI KOFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Örgütlerde moral, örgütlerin başarısına dolaylı olarak etki eden bir unsurdur. Ayrıca moral, çalışanların örgüt ekosistemi içerisindeki psikolojik, sosyolojik ve fizyolojik durumunu da ortaya koyması bakımından önem arz etmektedir. Örgütlerde moral kavramı içerisinde moral düzeyini yükselten önlemlerin neler olduğu da önem arz etmektedir. Bu noktada çeşitli çalışmaların araştırılması ve elde edilen sonuçların incelenmesi gündeme gelmektedir. Örgüt moralini yükselten unsurlardan öne çıkanlar arasında; güven, iş tatmini, sağlıklı örgüt atmosferi, ast-üst iletişimi, çalışanın takdir edilmesi, çalışanın motivasyonu sayılabilmektedir. Bu unsurların yeterli veya sağlıklı olmadığı örgütlerde ise iş tatminsizliği, performans ve moral düşüklüğü ise kaçınılmaz bir durum oluşturmaktadır. Örgütlerin başarılı ve istikrarlı ilerleyebilmesi için örgüt moraline önem vermesi gerekmektedir. Gerçekleştirilen ölçümler çerçevesinde elde edilen sonuçlara göre önlemler alınarak devamlılık sağlanmalıdır. Örgüt moralini yüksek tutan unsurlardan güven kavramı incelenmiştir. Örgütler ile çalışanlar arasında güvenin önemini ve bu güvenin örgüt moraline ne derece etki ettiğini betimleyebilmek amacıyla; geçerliliği ve güvenilirliği test edilmiş, üç boyuttan oluşan“Örgütsel Güven Ölçeği”ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma ile veriler toplanmış ve incelenmiştir. İncelemeler sonucunda örgüt güvenini ve ona bağlı olarak da örgüt moralini nelerin etkileyebileceği değerlendirilmiştir. Elde edilen bilgilerin sonradan yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Morale in organizations is an indirect factor that affects the success of organizations. Furthermore, morale is significant in revealing the psychological, sociological and physiological state of employees within the organizational ecosystem. It is also important to determine the measures that raise morale levels within the concept of morale in organizations. At this point, researching and examining the results of various studies is essential. Among the factors that stand out as elements that boost organizational morale are trust, job satisfaction, a healthy organizational athmosphere, communication between superiors and subordinates, employee appreciation and employee motivation. In organizations where these elements are insufficient or unhealthy, job dissatisfaction, low performance and low morale become inevitable. Organizations need to prioritize organizational morale in order to progress successfully and steadily. Measures should be taken based on the results obtained through evaluations to ensure continuity. The concept of trust, which is among the factors contributing to maintaining high organizational morale, was investigated. A study was conducted using the“Organizational Trust Scale”which consists of three dimensions and whose validity and reliability were tested, for the purpose of describing the importance of trust between organizations and employees, and the extent to which trust affects organizational morale. Data were collected and investigated in the study. As a result of the examinations, it was evaluated what could affect organizational trust and accordingly organizational morale. It is expected that the information obtained will contribute to further studies.