Türk sinemasında savaş filmlerinin siyasi gündem ile ilişkisi Serdar Akar'ın 'Kurtlar Vadisi Irak' filmi örneği
The relationship of war movies and the political agenda in Turkish cinema Serdar Akar's 'Valley of Wolves Iraq' movie example
- Tez No: 840794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Türk sinemasında yapılmış olan savaş filmlerinin dönemin siyasi gündemi ile bağlantılarını incelemekte, özel olarak Serdar Akar'ın 2006 yılında çekmiş olduğu“Kurtlar Vadisi Irak”filmi üzerinde durarak, Irak'in işgalinin ve dönem içinde Türkiye'nin Ortadoğu politikasının sinemamızdaki yansımalarını araştırmaktadır. Öncelikle literatür taraması yapılarak, savaş, aidiyet, milliyetçilik, vatanseverlik, militarizm gibi temel kavramlar açıklanmış, ardından söz konusu temaların sinema filmlerinde sunum biçimleri üzerine tarihsel ve kuramsal bilgiler derlenmiş, bir tür olarak savaş filmlerinin özellikleri araştırılmıştır. Türk sinemasında çekilmiş olan savaş filmleri, konu edindikleri savaşlara göre kategorilere ayrılarak listelenmiş ve çekildikleri dönemin siyasi şartları ile paralellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Tezin asıl konusunu oluşturan“Kurtlar Vadisi Irak”filmi ise konusu, karakterleri, diyalogları, mekanları ve olay örgüsü bağlamında ele alınmış söylem analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın evrenini Türk sinemasında çekilmiş savaş filmleri, örneklemini ise“Kurtlar Vadisi Irak”filmi oluşturmaktadır. Bu film seçilirken, tipik durum örneklemesi yöntemi uygulanmış, filmin öncülü olan 2003 – 2015 yılları arasında ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan“Kurtlar Vadisi”dizisinin güncel siyasete paralellik gösteren yapısı göz önünde bulundurulmuştur.“Kurtlar Vadisi”projesi kapsamında, üç sinema filmi daha çekilmiş ve yaygın gösterime çıkmıştır. Çalışmanın amacı, Türk sineması dahilinde üretilen savaş filmlerinin çekildikleri dönemin siyasi şartlarını ne şekilde yansıttıklarını örnek film üzerinden açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses on the film“Kurtlar Vadisi Irak,”directed by Serdar Akar in 2006, and investigates the reflections of Iraq's invasion and Turkey's Middle East policy within our cinema. Firstly, a literature review is conducted, explaining fundamental concepts such as war, belonging, nationalism, patriotism, and militarism. Then, historical and theoretical information about the presentation styles of these themes in cinema films is compiled, and the characteristics of war films as a genre are examined. Turkish war films are categorized and listed based on the wars they depict, attempting to establish parallels with the political conditions of the time they were made. The main subject of the thesis, 'Kurtlar Vadisi Irak' film, is analyzed through discourse analysis, considering its plot, characters, dialogues, settings, and narrative structure. The scope of the study includes war films produced in Turkish cinema, and the sample film is 'Kurtlar Vadisi Irak.' When selecting this film, a typical case sampling method is applied, taking into account the TV series 'Kurtlar Vadisi,' which aired on a national television channel between 2003 and 2015 and exhibited relevance to contemporary politics. Within the 'Kurtlar Vadisi' project, three more films were produced and widely released. The study aims to explain how war films produced in Turkish cinema reflect the political conditions of the time they were made, using the example of the selected film..