Kriz iletişimi ve sosyal medya: Markaların sosyal medya kriz iletişimi çalışmaları üzerine bir araştırma
Crisis communication and social media: An research on social media crisis communication operations of brands
  1. Tez No: 840793
  2. Yazar: MEHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİSİL SOHODOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
“Kriz İletişimi ve Sosyal Medya”adlı çalışmada kurum ve kuruluşların sosyal medyadaki kullanımları, bu kullanımların kriz boyutları ve sosyal medya krizlerinin incelemesi gerçekleştirilmiştir. İletişim ve kriz iletişimi kavramları uzun yıllardır kurumsal alanlarda olan iki önemli kavram. Bu kavramlar teknolojik gelişmeler ile birlikte yeniden şekillenerek günümüze kadar ulaşmıştır. Öyle ki bu gelişmeler sadece teknolojik anlamda olmamış, toplumun beklentileri ve bireysel çıkarlar göz önünde bulundurularak; kriz ve kriz iletişimi kavramları sosyal medya mecralarına adapte olmuşlardır. Günümüzde artık erişimi kolay, hızlı, duyarlı, etkili ve dikkatli iletişim stratejilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bütün bu gelişmeler neticesinde sosyal medyanın yaygınlaşması ve tüm dünyada kullanılması sonucu kurum ve kuruluşlar da kurumsal kimliklerini bu mecralarda sergilemeye başlamışlardır. Böylelikle kurumların bir fırsat olarak gördükleri sosyal medya alanları günümüzde iletişim çalışmalarının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.“Kriz İletişimi ve Sosyal Medya”adlı bu çalışmada kurum ve kuruluşların sosyal medyadaki varlıkları göz önünde bulundurularak, kriz iletişim stratejilerini ne oranda şekillendirmesi gerektiğine cevap aranmıştır. Sosyal medyadaki kriz iletişimi kavramının getirdiği yeni iletişim stratejileri bağlamında, ilgili kriz iletişimi stratejileri ve örnek sosyal medya kriz vakaları incelenerek sosyal medyadaki kriz iletişimi stratejileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the work titled ''Crisis Communication and Social Media'', employment of social media by brands and crisis aspect of these employments are investigated. Communication and crisis communication terms are two important terms in the field. Terms in question are reached to the current era shaped by technological advancements. Altough advancements in these terms are not solely technological; crisis and crisis communication terms are adapted to the social media by taking into consideration of personal benefits and expections of society. Easy to Access, quick, sensitive, effective and cautious communication strategies are needed nowadays. Social media becoming more widespread and being used globally in result of all the advancements guided the brands to start showcasing their institutional identities in these channels. This way, social media which brands see as an opportunity, became an irreplaceable asset for communication operations and researchs. In this work titled ''Crisis Communication and Social Media'', at which rate crisis communication strategies must be shaped is investigated by taking into account of presence of brands in social media. In the light of new communication strategies brought on by notion of crisis communication in social media; relevant crisis communication strategies and examples of social media crises are investigated and crisis communication strategies are addressed.