Dücane Cündioğlu'na göre din ve felsefe ilişkisi
The relationship of religion and philosophy according to Dücane Cündioğlu
- Tez No: 840800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Düşünce tarihine bakıldığında felsefi hareketlerin birbirleriyle etkileşim içerisinde olduğu görülmektedir. Her yeni düşünce kendinden önceki düşüncelerden etkilendiği gibi kendinden sonra gelen düşünceleri de etkilemiştir. Devamlı olarak yeni fikirlerin ortaya çıktığı din felsefesi alanında söz sahibi birçok düşünür vardır. Her filozofun ortaya attığı fikirler zaman zaman tartışmalara sebep olsa da bakış açılarında genişleme, yeni fikirlere yeni yorumlar getirmede de etkili olmuştur.Felsefe klasik döneminde, modernleşme sürecinde ve günümüzde filozofun kişiliklerinin ve fikirlerinin tanınmasına yol açmıştır. Bu çalışmada felsefi, tasavvufi, bilimsel düşünceleri ile gündeme gelen Dücane Cündioğlu'nun felsefeye katkılarını, din ve felsefe ilişkisini geniş bir yelpazede incelenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde, Dücane Cündioğlu'nun felsefi arka planını oluşturan hayatı, şahsiyeti, kullandığı yöntem, eserleri ve felsefi metodolojisi incelenmiştir. Birinci bölümde, felsefi düşüncesi ve kendisine yöneltilen eleştiriler ele alınmıştır. Son bölümde ise onun dine, tasavvufa ve ibadetlere yüklediği anlamlar değerlendirilerek felsefi ve dini görüşleri bir bütün olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Looking at the history of thought, it is seen that philosophical movements interact with each other. Each new thought is affected by the thoughts before it, as well as the thoughts that come after it. There are many thinkers who have a say in the field of philosophy of religion, where new ideas are constantly emerging. Although the ideas put forward by each philosopher cause controversy from time to time, the expansion of perspectives has also been effective in bringing new interpretations to new ideas. Philosophy has led to the recognition of the philosopher's personalities and ideas in the classical period, in the modernization process and today. In this study, the contributions of Dücane Cündioğlu, who came to the fore with his philosophical, mystical and scientific thoughts, to philosophy and the relationship between religion and philosophy were examined in a wide range. Our study consists of three parts. In the introduction, Dücane Cündioğlu's life, personality, the method he used, his works and philosophical methodology, which constitute his philosophical background, were examined. In the first part, his philosophical thought and the criticisms directed towards him are discussed. In the last chapter, the meanings he attributed to religion, mysticism and worship were evaluated and his philosophical and religious views were compared as a whole.