90'lara islamcı düşüncenin kültür dünyasından bakmak: Temalar, isimler ve tartışmaları ile Değişim Dergisi (1993-1998) incelemesi
Looking at the 90s from the cultural world of islamist thought: Themes, names and discussions and Değişim Magazine (1993-1998)
- Tez No: 917913
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın konusu Mart 1993 ile Aralık 1998 yılları arasında 61 sayı yayınlamış, yazar kadrosunda Ahmet Özcan, İhsan Eliaçık, Ümit Aktaş, Dücane Cündioğlu gibi dönemin önemli İslamcı yazarlarının yer aldığı Değişim Dergisi'nin beş yıllık hikayesini başlangıcından bitişine dek geçirdiği kritik dönüşümler ve maddi süreçler odağında incelemektedir. Derginin hikayesini 61 sayılık yazılı envanteri analiz ederek ve derginin bazı yayın kurulu üyeleri, yazarları ve okuyucularının hatırlamalarına başvurarak araştırmaktır. Çalışmada Değişim Dergisi'nin yayın hayatını sürdürdüğü 1993-1998 yılları arasındaki yayınlanmış yazılarda, yazarların Türkiye gündeminden tartışmak ve değerlendirmek üzere tercih ettikleri ağırlıklı konular, temalar ve kavramlar incelenmektedir. Araştırmanın yakın merceğine 1993-1998 yıllarını yerleştirmek üzere, 1990'lı yıllar Türkiye'sinin, Değişim Dergisi içerisinden bakıldığında nasıl bir panorama içinde göründüğü araştırılmaktadır. Değişim Dergisi'nin 1990'lı yıllarda, Türkiye'de yaşanmakta olan aktüel olayları değerlendirdiği ideolojik perspektif incelendiğinde hangi kavramların ve söylemlerin ortaya çıktığı incelenmektedir. Çalışma; derginin yazarlarını, dosya konularını, tartışılan ağırlıklı temalarını ve kavramlarını inceleyerek, Değişim Dergisi'nin 1990'larda yayınlanmış diğer İslamcı düşünce süreli yayınları arasında nerede konumlandığını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the five-year story of Değişim Magazine, which was published for 61 issues between March 1993 and December 1998 and whose editorial staff included prominent Islamist writers of the period such as Ahmet Özcan, İhsan Eliaçık, Ümit Aktaş and Dücane Cündioğlu, from its inception to its end, focusing on the critical transformations and material processes the magazine underwent. It explores the magazine's story by analyzing the written inventory of 61 issues and drawing on the memories of some of its editorial board members, writers and readers. The study examines the main issues, themes and concepts that the authors chose to discuss and evaluate from Turkey's agenda in the articles published between 1993 and 1998, the period between which Değişim Magazine was published. The study analyzes the panorama of 1990s Turkey from the perspective of Değişim Magazine in order to scrutinize the years 1993-1998. The study examines which concepts and discourses emerged when Değişim Magazine evaluated current events in Turkey in the 1990s from which ideological perspective. By analyzing the journal's authors, file topics, main themes and concepts, it discusses where Değişim Magazine is positioned among other Islamist thought journals published in the 1990s.