Artırılmış gerçeklik destekli etkileşimli infografik tasarımı: İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi örnek uygulaması
Augmented reality supported interactive infographic design: İstanbul Rahmi M. Koç Museum example application
  1. Tez No: 840799
  2. Yazar: RENÇ ŞİLİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM MUTAF BÜYÜKARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tarih süresince insanlık, merak etme içgüdüsü ile yaşamını sürmüş ve daima bilgi kavramının üzerinde yoğunlaşmıştır. Bilgi sahibi toplumlar, bilgiyi diğer toplumlara karşı güç faktörü olarak kullanmıştır. Bilgi, kâinatın işleyişini, gerçekleşen veya gerçekleşebilecek olayların kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Dijital çağda ise bilgi, toplumun tamamına ulaşabilmekte iken ayrıca bireyin kapasitesini aşabilen veri alımına sebep olmaktadır. Bu nedenle bilginin doğru bir şekilde kavranabilmesi için bilgi tasarımı süreci önemli bir aşamadır. Bilgi tasarımı türlerinden olan infografikler, farklı disiplinlerde geleneksel anlatımların yetersiz kaldığı durumlara çözüm olarak görülmekte, mesajın doğru aktarılmasını ve verilerin derlenmesini sağlamaktadır. Dijitalleşme sürecinde, hız unsuru, infografiklerin bilgiyi iletmesinde dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Nitekim günümüzde akış içerisinde gözden kaçan, anlaşılamayan bilgi işlevini yerine getirememektedir. Bu durum infografiklerin bilgi tasarım sürecinde çözümlenmelidir. Bu nedenle tezin amacı, dijital çağın yarattığı problemlere çözüm olarak, yeni nesil hibrit özelliklere sahip bir infografik uygulaması olan artırılmış gerçeklik destekli etkileşimli infografik ile çözüm sunmaktır. Çalışmanın hipotezi ise, dijital çağda kritik öğrenme süreci içerisinde, geleneksel infografiklerin temel özellikleri muhafaza edilerek, artırılmış gerçeklik destekli etkileşimli infografiklerin tasarlanması gerektiği savıdır. Bu tez, simülasyon kavramı, infografiklerin ve artırılmış gerçekliğin ilk kullanımları, kullanım alanları, sınıflandırmaları ile sınırlandırılmıştır. Tezin yönteminde, nitel araştırma yöntemi olan derleme kullanılacak olup, grafik tasarım unsurları çerçevesinde İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi örnek infografik çalışmalarıyla sunulacaktır. Bu çalışma, geleneksel infografikten etkileşimli infografiğe geçiş sürecinin literatüre eklenmesi açısından büyük önem taşımakta ve infografiği aktif olarak kullanan alanlar için, bilginin aktarımını ilgi çekici, merak uyandırıcı ve kolay anlaşılır hale getirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humankind has lived with the instinct of curiosity and has always focused on the concept of knowledge. Knowledge societies have used information as a power factor against other societies. The information enables the functioning of the universe and the control of events that have occurred or may occur. In the digital age, while information can reach the entire society, it also causes data acquisition that can exceed the individual's capacity. For this reason, the information design process is an important step in order to grasp information correctly. Infographics, one of the types of information design, are seen as a solution to situations where traditional narratives in different disciplines are insufficient, and they ensure the correct transmission of the message and the compilation of data. In the digitalization process, speed is an important factor that should be considered in the information transfer of infographics. As a matter of fact, information that is overlooked and incomprehensible in the flow cannot fulfill its function today. This situation should be resolved in the information design process of infographics. For this reason, the thesis aims to provide augmented reality supported interactive infographics, which is an infographic application with new-generation hybrid features, as a solution to the problems brought by the digital age. The hypothesis of the study is the necessity of designing augmented reality supported interactive infographics by preserving the basic features of traditional infographics in the critical learning process of the digital age. This thesis has been limited to the concept of simulation, the first uses, usage areas, and classifications of infographics and augmented reality. In the method of the thesis, compilation, which is a qualitative research method, will be used within the framework of graphic design elements chosen from the İstanbul Rahmi M. Koç Museum infographic samples. This study is of great importance in terms of adding the transition process from traditional infographics to interactive infographics to the literature, and it aims to make the transfer of information interesting, intriguing, and easy to understand for the areas that actively use infographics.