Ciddi oyunun hastaneye yatan çocuklarınanksiyete, korku, bilgi ve ebeveynlerindeanksiyete düzeyine etkisi
The effect of serious game on the level of anxiety, fear, knowledge of hospitalized children and level of anxiety in their parents
- Tez No: 840803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAŞKALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma; geliştirilen ciddi oyunun hastaneye yatan çocukların anksiyete, korku, bilgi ve ebeveynlerindeki anksiyete düzeyine etkisini inceleme amacıyla yapılmıştır. Çalışma, deneysel araştırma tasarımlarından ön-test ve son-test ölçümlerinin olduğu, randomize kontrollü bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini 8-12 yaş grubundan toplam 70 çocuk ve ebeveyni oluşturmuştur (deney grubu: 35, kontrol grubu: 35). Deney grubuna geliştirilen ciddi oyunu oynamaları için 3 gün süre verilmiştir. Araştırma verileri Sosyodemografik Veri Toplama Formu, Klinik Bilgi Formu, Tıbbi İşlemler Korku Ölçeği, Çocuklar İçin Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışma sonucunda; ciddi oyun oynamanın hastaneye yatan 8-12 yaş grubundaki çocukların durumluk ve sürekli anksiyete düzeylerini, tıbbi korku düzeylerini ve klinik bilgi düzeylerini etkilediği bulunmuştur. Çalışmaya katılan çocukların ebeveynlerinin ise durumluk anksiyetesi azalırken sürekli anksiyetelerinin etkilenmediği saptanmıştır. Ciddi oyunların hastaneye ilk kez yatan 8-12 yaş arasındaki çocukların anksiyetelerinin, tıbbi korkularının azaltılması ve klinik bilgilerinin arttırılmasında etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to develop serious games for hospitalized children, to examine the effects of serious games on the anxiety, fear, knowledge of children and anxiety levels of their parents and to determine children's opinions and perceptions about the developed serious game. The study is randomized controlled trial that includes the pre-test and post-test measurements from experimental research designs. The sample of the research consisted of of 70 children and their parents in the 8-12 age group (intervention group=30, control group=30). Sociodemographic Data Collection Form, The Child Medical Fears Scale, Clinical İnformation Form, State-trait Anxiety İnventory for Children, State-trait Anxiety İnventory for Adults are used to collect the research data. As a result of the study, It has been found that serious gaming affects the state and trait anxiety levels, medical fear levels and clinical knowledge levels of hospitalized children aged 8-12 years. It was determined that the state anxiety of the parents of the children participating in the study is decreased, their trait anxiety is not affected. The use of serious games is recommended to reduce the anxiety and medical fears and to increase the clinical knowledge of children aged 8-12 who are hospitalized for the first time.