Rhodos amphoralarında yönetici-üretici çiftleri
Eponym-fabricant associations on Rhodian amphorae
- Tez No: 840816
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 480
Özet
Hellenistik Dönem'de, önemli bir ticari merkez olan Rhodos düzenli bir mühürleme sistemine sahiptir. Rhodos amphoralarının üzerinde, Yönetici (Eponym) ve Üretici (Fabricant) isimlerini taşıyan mühürler bulunmaktadır. Bu mühürlerin birlikte incelenmesi, Rhodos'un gerçekleştirdiği üretim ve bunun doğrultusunda, bunu sistemleştirme adına oluşturduğu, denetim modellerinin uygulanışını anlamamızı sağlayacağı gibi, mühür sistemi ve kronolojisine katkı sağlayacaktır. Bugüne kadar, Rhodos mühürlerine ilişkin çok sayıda çalışma yayımlanmıştır, Rhodos amphoraları, Yönetici ve Üretici mühürlerine sahiptir. Daha önce yapılan araştırmalarda Üretici ve Yönetici mühürlerini tespit edilmiş, ayrı ayrı olarak detaylı bir biçimde incelenmiş, kalıp tespiti yapılmış ve buna yönelik kronoloji oluşturulmuştur. Yapılacak bu çalışma, Yönetici ve Üretici mühürleri açısından; bağlantı kurma noktasında, yeni bir perspektif sağlayacak ve Rhodos mühür çalışmaları için Üretici kronolojisini netleştirecektir. Özellikle tamamı korunmuş ya da mühürlerin olduğu kulpların korunduğu fragman halindeki amphoralarda görülen mühür çiftlerinin incelenmesi, hangi Yönetici kalıbı ile hangi Üretici kalıbının eşlendiğinin belirlenmesi ve bunların tümünün bir çalışma içerisinde sunulması, ilk kez yapılacak bütüncül bir çalışma olması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Rhodes was important city for trade, which has regular stamp system in Hellenistic Period. According to researchers, Eponym (Manager) and Fabricant (Producer) stamps on all Rhodian Amphoras. Examining these stamps together will contribute to the Rhodian stamps system and chronology, as well as enable us to understand the production of Rhodes and the application of the control models that it has created to systematize it accordingly. Untill now, most of studies on Rhodes stamps have been published, in these researches, Eponym and Fabricant stamps were determined and examined in detail separately, a matrice was determined and a chronology was created for this. This work in order to understand Eponym and Fabricant association and bring a new perspective to stamps studies. In particular, it is important to examine the stamp pairs seen in same amphorae, which are completely preserved or in fragments where the handles with the stamps was preserved, determining which Eponym matrice and which Producer matrice are matched, creating the Fabricant chronology accordingly and presenting all of them in one study, as it is the first holistic study to be made.