A modeling study to examine the effective parameters on landslide-sourced tsunami amplitudes
Heyelan kaynaklı tsunami genlikleri üzerinde etkin olan parametrelerin bulunması için model çalışma
  1. Tez No: 840815
  2. Yazar: SERVET MERT KUTSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL HAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tsunamilerin kıyılara verdiği zarar, yapıları tahrip etmesi, insanların ölümüne neden olması, suların çekilmesinden sonra bölgede yaşayanlarda maddi kayıplara yol açması ve uzun süreli psikolojik sorunlar yaratması nedeniyle insanoğlunun en doğal düşmanlarından biri olduğuna inanılıyor. Tsunami, depremler (deniz depremleri), denizaltı heyelanları ve çökmeleri, volkanik patlamalar veya meteorolojik olaylar gibi farklı kaynaklardan kaynaklanabilen bir dalgadır. Aslında tüm kaynakların sebep olduğu temel sebep, deniz tabanındaki düşey yer değiştirmedir ve serbest yüzeyde taban yer değiştirmesinin üzerinde yükselmeye neden olur. Bu yer değiştirmeler serbest yüzeyde bir dizi dalga olarak görülür. Açık okyanusta dalgaların hızlı hareket etmesi ve genliklerinin düşük olması nedeniyle fark edilmesi mümkün değildir. Tsunami dalga hızı okyanus derinliğinin bir fonksiyonu olduğundan, okyanus ne kadar derin olursa dalgalar da o kadar hızlı olur. Sonuç olarak, tsunaminin hızı sığ suya doğru ilerledikçe azaldıkça, dalga odaklanması nedeniyle yüksekliği artar. Bu sığlaşma etkisi nedeniyle, denizde fark edilmeyen bir tsunami, kıyıya yakın yerlerde yüksek genliklere kadar büyüyebilir. Bu dalgalar denizden karaya doğru ilerlerken karadan tekrar denize dönerken yere çok büyük bir kuvvet uygulayarak kıyıdaki yapılara, ağaçlara vb. zarar verir. Birçok felakete yol açtığından önlem almak için de tsunami dalgalarının oluşumunun bilinmesi gerekmektedir. Bu tezin amacı, temel kinematik modeller aracılığıyla tsunami dalga biçimlerinin doğasının anlaşılmasına katkıda bulunmaktır. Denizaltı heyelanları tsunaminin kaynağı olarak dikkate alınmış ve yayılma hızı, kaynak alanının büyüklüğü, kaynaklar arasındaki mesafeler ve okyanus derinliği ile ilgili senaryolar oluşturulmuştur. Genlik değeri çok önemli olduğundan tsunami genlikleri üzerindeki etkili parametreler incelenmiştir. Modelleri tanımlamak için doğrusallaştırılmış sığ su dalgası teorisi varsayılmıştır. Denklemlerin çözümünde Laplace ve Fourier dönüşümü yöntemleri kullanılmış olup Mathematica programından yardım alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Tsunamis are believed to be one of the most natural enemies of the humankid as the damage it gives coasts, destruct the structures, cause the death of people, result in financial loss and long lasting physchological problems for the inhabitant after drawdown of water. Tsunami is a wave that can be caused by different sources, like earthquakes (seaquakes), submarine landslides and slumps, volcanic eruptions or meteorological events. In fact, the main reason that all sources cause is the vertical displacement on the sea-floor and result in uplift on the free surface above the floor displacement. These displacements are seen as series of waves on free surface. It is not possible to notice the waves in the open ocean, because of moving rapidly and low amplitudes. Because the tsunami wave velocity is a function of ocean depth ( ), the deeper the ocean the faster the waves. Consequently, as the tsunami's speed diminishes as it travels into shallower water, its height grows because of wave focusing. Due to this shoaling effect, a tsunami imperceptible at sea, may grow to high amplitudes near the coast. These waves damage the structures, trees, etc. on shore by applying very large force to the ground as they move along from the sea to the land and also return back to the sea from the land. Since caused many disasters, also to take precautions, it is necessary to recognize the generation of tsunami waves. The aim of this thesis is to contribute to understanding of the nature of tsunami waveforms by the basic kinematical models. The submarine landslides have been taken into account as the tsunami source, and some scenarious about the spreading velocity, size of source area, distances between sources and ocean depth have been built. Because the amplitude value is very important, the effective parameters on tsunami amplitudes have been examined. To define models, linearized shallow water wave theory has been assumed. Laplace and Fourier transform methods have been used, and Mathematica programme has been received aid to solve the equations.