Rat modelinde SGLt-2 inhibitörü kullanılarak oluşturulan glukozürinin, fonksiyonel ve histopatolojik olarak alt üriner sistem üzerindeki erken etkileri
Early effects of glucosuria induced by SGLT-2 inhibitor in a rat model on the lower urinary tract: functional and histopathological perspectives
- Tez No: 840821
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ŞİMŞİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Günümüzde diabetes mellitus her geçen gün daha çok görülmektedir. Alt üriner sistemi kronik süreçte ciddi etkileyen bu hastalığın akut glukozüri sürecindeki etkileriyle ilgili çok net bilgi sahibi değiliz. Diyabetik hastalarda mikroanjiyopati ve nöropati gibi yolaklarla olan kronik alt üriner sistem hasarlanmaları bilinse de bahsi geçen konu hala muallaktır. Bu çalışma ulaşılabilir literatürde konu ile ilgili yapılan ilk çalışma olmakla beraber, diyabet olan ve olmayan ratlarda karşılaştırmalı olarak mesaneye erken etkilerinin fonksiyonel ve histopatolojik olarak araştırıldığı bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: 40 adet Wistar Albino rat 4 eşit gruba ayrıldı. Bir grup sham grubu olarak belirlendi. 2. gruba 15 gün boyunca SGLT2 inhibitörü olan empagliflozin (30 mg/kg) oral gavaj yolu ile verildi. Diğer iki gruptaki ratlar streptozosin (50 mg/kg) ile diyabetik hale getirildi. Diyabet olan gruplardan birine 15 gün süre ile empagliflozin (30 mg/kg) verilirken diğer gruba verilmedi. 15. günde ötanazi uygulanan ratların mesaneleri çıkarılarak organ banyosu çalışmaları yapıldı ve histopatolojik olarak incelendi. Çalışma kapsamında toplanan veriler IBM Sosyal Bilimler için veri analizi programı paket versiyon 23.0 (IBM Corp., Armonk, NY) ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In today's world, the prevalence of diabetes mellitus is increasing steadily. We still have limited knowledge regarding the specific effects of acute glucosuria, a hallmark of the disease, on the lower urinary tract. While chronic damage to the lower urinary tract in diabetic patients, such as microangiopathy and neuropathy, is well-known, the effects of acute glucosuria remain unclear. This study, being the first of its kind in the available literature, aims to investigate the early effects of glucosuria on the bladder in a comparative manner, both functionally and histopathologically, in diabetic and non-diabetic rats. Materials and Methods: A total of 40 Wistar Albino rats were divided into four equal groups. One group was designated as the sham group. The second group received oral gavage of empagliflozin (30 mg/kg), an SGLT2 inhibitor, for 15 days. The remaining two groups were made diabetic by administering streptozotocin (50 mg/kg). One of the diabetic groups received empagliflozin (30 mg/kg) for 15 days, while the other group did not receive any treatment. On the 15th day, euthanasia was performed, and the bladders of the rats were removed for organ bath studies and histopathological examination. The collected data were analyzed using IBM SPSS Statistics software, version 23.0 (IBM Corp., Armonk, NY).