Bir transmedya örneği olan Wattpad uygulamasında toplumsal cinsiyet rollerinin sunuş biçimlerine göre incelenmesi
Examination of gender roles according to their presentation style in Wattpad application, which is an example of transmedia
- Tez No: 840820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN YAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmayla Wattpad uygulamasında en çok okunan/görülme alan ve final bölümüne kadar sürdürülmüş olan kitaplarda toplumsal cinsiyet rollerinin sunuş biçimleri incelenerek cinsiyet rollerinin nasıl sunulduğu, aralarındaki benzerlik ve farklılıkların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada en çok okunan/görüntülenen kitaplar ele alınarak toplam 2000 sayfalık 4 kitap ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup çalışma nitel araştırma modelleri içerisinden temel nitel araştırma modeli ile desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini bir transmedya örneği olan Wattpad uygulamasındaki 24 kategori içerisinde yer alan kitaplar oluşturmaktadır. Araştırma amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama tekniği olarak doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Watpadd kitaplarında toplumsal cinsiyet rollerinin sunuş biçimleri doküman inceleme formu”hazırlanmıştır. İnceleme formunda metinler karakterlerin cinsiyetleri, meslekler, ev içi rol dağılımı, fiziksel özellikler ve dış görünüş, giysiler, karakter özellikleri, iç ve dış mekân konumlandırılma, eylemler, birlikte gösterilme durumları başlıkları altında incelenmiştir. Araştırma verilerinin yorumlanmasında nitel araştırma yöntemlerinden biri olan içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışmada, Wattpad metin içeriklerinin günümüz kalıp yargılarını barındırdığı, erkeklerin lehine bir cinsiyet eşitsizliğinin olduğu, erkeklik kavramına önem atfedildiği, kadınların ev ve çevresi alana sıkıştırıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With this study, it's aimed to examine how gender roles are presented and compare the similarities and differences between them by examining the presentation styles of gender roles in the books that are read/seen the most in Wattpad application and sustained until the final section. The research was carried out with 4 books with total of 2000 pages by considering the most read/seen books. Qualitative research method was adopted in the research, and the study was designed with basic qualitative research model among the qualitative research models. The universe of the research consists of the books in 24 categories in the Wattpad application, which is an example of transmedia. It was conducted with the criterion sampling method, which is one of the sampling methods for research purposes. Document analysis method was used as the data collection method in the research. As a data collection tool in the research,“Document review form of presentation styles of gender roles in Wattpad books”was prepared. In the analysis form, the texts were examined under the headings of gender of the characters, occupations, role distribution in the house, physical features and appearance, clothes, character traits, indoor and outdoor positioning, actions. Content analysis method, which is one of the qualitative research methods, was used in the interpretation of the research data. In the study, it was seen that Wattpad text contents contain today's stereotypes, there is a gender inequality in favor of men, the concept of masculinity is given importance, and women are squeezed into the home and its surroundings.