Multipl skleroz'lu bireylerde hafif dokunma, vibrasyon, kas kuvvet ve enduransının denge, yürüyüş ve düşme ile ilişkisi
The relationship of light touch, vibration, muscle strength and endurance with balance, gait and falling in individuals with multiple sclerosis
- Tez No: 840830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ERDEO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmadaki amaç Multipl Skleroz'lu bireylerde hafif dokunma, vibrasyon, kas kuvvet ve enduransının denge, yürüyüş ve düşme ile ilişkisi değerlendirilerek MS'li bireylerde alt ekstremite duyu değişikliklerinin, kas kuvvet ve enduransının denge, yürüyüş ve düşme riski üzerine etkili olup olmadığını belirlemektir. Dahil edilme kriterlerine uygun Expanded Disability Status Scale (EDSS) puanı 3 ile 5.5 arasında bağımsız yürüyebilen 19'u kadın, 10'u erkek 29 MS'li birey çalışmaya alındı. Parametrelerin değerlendirmesinde; hafif dokunma duyusu için Semmes-Weinstein Monofilament Testi (SWMT), vibrasyon duyusu için 128 Hz diapozon, kas kuvveti için Digital Handheld Dinamamotre (DHD), çekirdek bölge kaslarının endursansı için stabilize edici basınç biofeedback cihazı, statik denge için Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TADT), dinamik denge için Y Denge Testi (YDT), yürüyüş için ayak izi yöntemi, düşme için Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (UDEÖ) kullanıldı. Hafif dokunma duyusunun sırt ekstansörleri (r=0,378), abdominaller (r=0,416), quadriceps femoris (r=0,382), tibialis anterior (r=0,374) ve tibialis posterior (r=0,496) kasları ile, yürüyüş parametrelerinden adım uzunluğu (r=0,397), çift adım uzunluğu (r=0,377), kadans (r=0,529) ile ve dinamik denge (r=0,442) ile ilişki bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether lower extremity sensory changes, muscle strength and endurance have an impact on balance, gait and fall risk in individuals with MS by evaluating the relationship between light touch, vibration, muscle strength and endurance with balance, gait and falling in individuals with Multiple Sclerosis. 29 individuals with MS, 19 women and 10 men, who could walk independently and had an Expanded Disability Status Scale (EDSS) score between 3 and 5.5, meeting the inclusion criteria, were included in the study. In the evaluation of parameters; Semmes-Weinstein Monofilament Test (SWMT) for light touch sensation, 128 Hz tuning fork for vibration sense, Digital Handheld Dynamotre (DHD) for muscle strength, stabilizing pressure biofeedback device for core muscle endurance, One Leg Standing Test (OLST) for static balance), Y Balance Test (YBT) was used for dynamic balance, footprint method for walking, and International Fall Effectiveness Scale (IFES) was used for falls. A relationship was found between the sense of light touch with the back extensors (r=0,378), abdominals (r=0,416), quadriceps femoris (r=0,382), tibialis anterior (r=0,374) and tibialis posterior (r=0,496) muscles, with the gait parameters step length (r=0,397), double step length (r=0,377), cadence (r=0,529) and dynamic balance(r=0,442) (p0.05).