Kuantum dolaşıklık ve kuantum dolaşıklık dönüşmüleri
Quantum entanglement and quantum entanglement transformations
  1. Tez No: 840829
  2. Yazar: ŞARA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ CAN GÜNHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Dolaşıklık kavramı ilk olarak Einstein, Podolsky ve Rosen tarafından 1935'te yazılan bir makaleden ortaya çıktı. Dolaşıklık saf ve saf olmayan, iki, üç ve çoklu sistemlerden oluşabilir. Dolaşıklık, kuantum bilgi teorisinde büyük bir öneme sahiptir. Dolaşıklık dönüşümü, bir sistem arasındaki mevcut durumu tıpkı kimyasal bir reaksiyondaki katalizör gibi manipüle ederek başka bir duruma dönüştürülebilir. Bu dönüşüm için gerekli koşullar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of entanglement first emerged from an article written by Einstein, Podolsky and Rosen in 1935. Circularity is pure and impure, two, three and may consist of multiple systems. Therefore, frequency is of great importance in quantum information theory. The entanglement transformation can manipulate the current state between one system into another state, just like the catalyst in a chemical reaction. The necessary conditions for this transformation have been examined.