Eksik borç
Natural obligation
- Tez No: 840833
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Borç ilişkilerinde ilke olarak sorumluluğun da meydana gelmesi söz konusudur. Zira borçlu, borcunu ifa yükümlülüğünden kaçındığında sorumluluğu doğmakta, bu hâlde ise alacaklının devletin yetkili organlarına başvurmak suretiyle yaptırım uygulatabilme imkânı mümkün olmaktadır. Bu nitelikteki borçlar öğretide“medeni”,“tam”borçlar olarak adlandırılmaktadır. Borç ile sorumluluk kavramlarının ilişkili olduğu kabul edilen bir gerçektir. Ancak öyle bazı borçlar vardır ki bunlar, borç ile sorumluluğun birlikte var olacağı genel anlayışına istisna teşkil etmektedir. Tam borçların karşıtı niteliğinde kabul edilen eksik borçlar öğretide“davasız”,“mesuliyetsiz”borçlar olarak da adlandırılmaktadır. Eksik borcun borçlusu borcunu ifa etmediğinde alacaklının yaptırım uygulatabilme imkânından mahrum olması dolayısıyla bu borçlar eksik, davasız ya da mesuliyetsiz olarak nitelendirilmektedir. Geçmişten günümüze ulaşan bu ayrımın kökeni Roma hukukuna dayanmaktadır. Zira eksik borçları ifade eden obligatio naturalis'in ilk olarak Roma Klasik Hukuk Dönemi'nde öncelikle kölelerin borçlandırıcı işlemleri neticesinde doğan borçlarını ifade edebilmek amacıyla kullanıldığı anlaşılmaktadır. Eksik borçların hukuki anlamda borç niteliğinde olduğu kabul edilmektedir. Nitekim alacaklı, zayıf da olsa gerçek bir alacak hakkına sahiptir. Buna bağlı olarak borçlu da mevcut ve geçerli bir borcun borçlusudur. Bu nedenle, borçlu zorunda olmasa da borcunu ifa ettiğinde tıpkı tam bir borç ifa edilmiş gibi sonuç doğmaktadır. Genellikle bir eksik borcun varlığına, yaptırımsız oluşuna bir kanun hükmünde işaret edilse de kanun koyucunun yaptırımsız kıldığı ya da eksik borçların bir etkisini tanıdığı her borcun eksik borç teşkil ettiği söylenememektedir. Eksik borç olarak nitelendirilen hâllerde ise kesin etkiler bu borçların tümü bakımından geçerlidir. Öğretide fazla sayıda tartışma olsa da olası etkiler ise eksik borç türleri bakımından farklılık gösterebilmektedir. Ancak eksik borçların olası etkiler bakımından farklılık göstermesi borcun niteliğinde bir değişikliğe neden olmamaktadır. Anahtar Sözcükler Tam Borç, Eksik Borç, Obligatio Naturalis, Yaptırım, Sorumluluk
Özet (Çeviri)
In principle, it is accepted that debt relations cause liability of the debtor. When the obligation is not fulfilled by the debtor, liability arises and in this case, it is possible for the creditor to impose sanctions by applying to the authorized institutions of the state. In the doctrine these obligations are usually expressed as“civil”or“enforceable”obligations. It is an accepted fact that obligation and liability are closely related. However some obligations constitute an exception to the general understanding of obligation and liability coexist. Natural obligations, which are accepted as the opposite of civil obligations are also known as“unenforceable”obligations. Since obligation can be fulfilled only if the debtor wishes to fulfill it. The origin of the distinction between civil obligation – natural obligation is based on Roman law. It is known that in the Roman Classical Period, Romans initially used the term“obligatio naturalis”in order to express the obligations of the slaves arising from their legal transactions. Natural obligations occur due to a legal relationship between the creditor and debtor. For this reason, when the obligation is fulfilled by the debtor, the performance will be valid. The non - enforcement of an obligation is usually indicated in the codes. However it should be stated that not every obligation without a sanction accepted by the legislator constitutes a natural obligation. While the absolute effects are valid for all natural obligations; the possible effects may differ according to the types of natural obligations. Additionally, there are many different opinions in the doctrine about the possible effects of natural obligations. However, the difference between natural obligations in terms of possible effects does not cause any change on the nature of the obligation. Keywords Civil Obligation, Natural Obligation, Obligatio Naturalis, Sanction, Liability