Varlık barışı uygulamasının vergi uyumu üzerine etkileri
The effects of voluntary compliance practice on tax compliance
- Tez No: 840832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEBİ KONUKCU ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Vergi afları, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin uyguladıkları ekonomi politikaları doğrultusunda kullandıkları mali araçlardan birisidir. Vergi afları kapsamı içerisinde bulunan varlık barışı programı, kişilerin yurt dışında veya yurt içinde bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları vb. varlıkların milli ekonomiye kazandırılması amacını taşımaktadır. Varlık barışı, vergi tahsilatı açısından değerlendirildiğinde başarılı bir uygulama olarak kabul edilmesine rağmen uygulanma amaçları ve mükellef davranışları üzerinde ortaya çıkardığı negatif etkiler açısından değerlendirildiğinde eleştirilmektedir. Bu çalışma, devletin hem finansman eksikliğini gidermek hem de vatandaşların kayıt dışı bulunan gizli varlıklarının kayıt altına alınması amacıyla uyguladığı vergi affı programlarından biri olan varlık barışının, mükelleflerin vergi uyumu üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada varlık barışının Türkiye'deki 4811, 5811, 6111, 6486, 6552, 6736, 7143 ve 7417 vergi affı kanunlarındaki uygulamalarının vergi uyumu ve vergi tahsilatları ile olan etkileşimleri değerlendirilmektedir. Belirlenen amaç doğrultusunda varlık barışının Türkiye uygulamalarının yanında dünya ülkelerinden bazılarının da uygulama örnekleri ve amaçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax amnesties are one of the financial tools used by developed and developing countries in line with their economic policies. The voluntary disclosure program, which is within the scope of tax amnesties, aims to bring people's money, gold, foreign currency, securities and other capital market instruments assets abroad or domestically into the national economy. Although the voluntary disclosure program is considered a successful practice when evaluated in terms of tax collection, it is criticized in terms of its implementation purposes and the negative effects it has on taxpayer behavior. This study was conducted to reveal the effects of voluntary disclosure, which is one of the tax amnesty programs implemented by the state to eliminate the lack of financing and to record the unregistered secret assets of citizens, on taxpayers' tax compliance. In the study, the interactions of the implementation of the voluntary disclosure program in tax amnesty laws 4811, 5811, 6111, 6486, 6552, 6736, 7143, 7417 in Turkey with tax compliance and tax collections are evaluated. In line with the determined purpose, in addition to the applications of the voluntary disclosure program in Turkey, application examples and purposes of some of the world's countries were examined.