Medenî Hukukta eksik borç kavramı
The concept of natural obli̇gati̇on in Civil Law
- Tez No: 584226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH VARDAR HAMAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Devletin yaptırım gücüyle desteklenmiş ve alacaklısına hakkını devlet zoruyla alma imkânını temin eden borçlara tam borç; yaptırım unsurundan yoksun borçlara ise eksik borç denmektedir. Roma hukukunda tabiî borç olarak adlandırılan ve günümüz hukukunda Borçlar Kanunu ve Türk Medeni Kanunu içinde düzenlenen eksik borçlar, kanunun tam borçlar seviyesinde desteklemediği, ancak tamamen hükümsüz de saymayıp bir kısım sonuçlar bağladığı borçları ifade etmektedir. Doktrinde hangi borçların eksik borç olarak kabul edileceği, eksik borçların hangi kriterlere göre sınıflandırılacağı ve eksik borçların niteliklerine göre hangi kuralların uygulanacağı gibi konularda tartışmalar mevcuttur.“Medenî Hukukta Eksik Borç Kavramı”başlıklı bu çalışmanın temel amacı, eksik borç kavramıyla ilgili özellik arz eden ve doktrinde tartışma konusu olan hususları belirtip bunlarla ilgili kanaatlerimizi paylaşmaktır.
Özet (Çeviri)
Obligations that are upholded with the sanctional authority of the law, and grant the demander an authority supported by the enforcement of the law are called civil obligation, while those lacking sanctional authority are called natural obligations. Natural obligations, as it is called in the Roman Law, is regulated in Law of Obligations and Civil Law today and recognized to a certain degree with its results, though it is not supported as much as civil obligations. In doctrine there are some disputes on issues regarding obligations to be accepted as natural obligations,natural obligations to be classified according to certain criterias and rules to be applied to natural obligations according to their properties. The main aim of this thesis which is titled as“The Concept of Natural Obligation in Civil Law”is to express the disputed and featured issues on natural obligations and to share our evaluations.