George Perec'in yaşam kullanma kılavuzunda apartmanı okumak: Bartlebooth'un dairesi iç mekanının yeniden inşası
Reading the apartment in George Perec's life: A user's manual: Reconstruction of bartlebooth's apartment interior
- Tez No: 840849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT ARSAL ARISAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mimarlık ve edebiyat, mekân tasvirleri ve hikâyeleme mekânlarının kullanımı üzerinden etkileşim halinde olan iki disiplindir. Hem mimarlar hem de yazarlar, zihinlerinde oluşturdukları mekânları özenle inşa etmektedirler. Ancak ifade biçimleri açısından farklılık gösterirler; mimarlık görsel, edebiyat ise metinsel bir odaklanmaya sahiptir. Edebi metinler, tarihsel bilgileri ve kültürel mirası korurken, bu süreç mimarlık tarihine katkıda bulunmaktadır. Metinler, kaybolmuş mekânları yeniden keşfetme ve yeniden inşa etme olanağı sunar. Bu, metinlerin ve edebiyatın mekânın anlamlandırılmasında önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca, mimarlık ve edebiyat arasındaki bu etkileşim, her iki disiplini zenginleştirebileceğini gösterir. Bu tez, mimarlık ve edebiyat arasındaki etkileşimi ve faydalarını incelemeyi amaçlar. George Perec'in“Yaşam Kullanma Kılavuzu”eseri, mekân ve zamanın birleşimini vurgulayarak bu çalışmanın merkezindedir. Mekân ve yer anlatımları açısından mimarlık ve edebiyatın farklılıkları ve benzerlikleri incelenecek ve nasıl birbirlerine ilham kaynağı olabileceği tartışılacaktır. Edebi metinlerdeki mekânların, mimarlıkta nasıl canlandırılabileceği özel bir inceleme konusu olacaktır. Mekânın yeniden canlandırılması, metinler ve teknoloji aracılığıyla gerçekleşir. Midjourney platformu, sanal gerçeklik teknolojisi kullanarak edebi metinlerdeki mekânları gerçekçi bir şekilde deneyimlememizi sağlar. Özellikle“Yaşam Kullanma Kılavuzu”ndaki Bartlebooth'un dairesinin iç mekanının yeniden inşası bu çalışmanın merkezindedir. Bu, mimarlık ve edebiyat arasındaki etkileşimin bir örneğini sunmaktadır. Tez, mimarlık ve edebiyat alanlarında çalışanlar için önemli bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Architecture and literature are two disciplines that interact through the depiction of space and the utilization of narrative spaces. Both architects and writers meticulously construct the spaces they create in their minds. However, they differ in terms of their modes of expression; architecture has a visual focus, while literature is text-based. Literary texts preserve historical information and cultural heritage, contributing to architectural history in the process. Texts offer the opportunity to rediscover and rebuild lost spaces. This demonstrates the significant role that texts and literature play in the interpretation of space. Furthermore, this interaction between architecture and literature shows that they can enrich each other. This thesis aims to examine the interaction between architecture and literature and its benefits. George Perec's work,“Life: A User's Manual,”which emphasizes the combination of space and time, is central to this study. Differences and similarities between architecture and literature in terms of space and place narratives will be examined, along with how they can serve as sources of inspiration for each other. A specific focus will be placed on how the spaces in literary texts can be brought to life in architecture. The reanimation of space is achieved through texts and technology. The Midjourney platform allows us to experience the spaces in literary texts realistically using virtual reality technology. In particular, the reconstruction of the interior space of Bartlebooth's apartment in“Life: A User's Manual”is central to this study. This serves as an example of the interaction between architecture and literature. This thesis will be an important resource for those working in the fields of architecture and literature.