Pediatrik psoriasis olgularında nötrofil-lenfosit oranı, trombosit-lenfosit oranı ve diğer hematolojik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil-lymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio and other hematological parameters in pediatric psoriasis cases
- Tez No: 840848
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN TÜREL ERMERTCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Psoriasis, kronik inflamasyon ile seyreden etyolojisinde genetik ve çevresel faktörlerin bir arada rol oynadığı bir hastalıktır. Hastalığın patogenezinde monositler, makrofajlar, nötrofiller, lenfositler ve çeşitli sitokinler rol oynamaktadır. Erişkinlerde yapılan çalışmalarda NLO, TLO ve MPV değerlerinin tanıyı destekleme, hastalık şiddetinin ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda psoriasis tanılı çocuk hastaların NLO, TLO, MPV ve MLO değerlerini kontrol grubuyla ve hasta grubunun kendi içerisinde karşılaştırarak bu parametrelerin tanıya destek olma ve hastalık şiddetinin değerlendirilmesinde kullanılabilirliğini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, histopatolojik olarak psoriasis tanısı doğrulanmış, 18 yaşından küçük, malignitesi olmayan, infeksiyöz hastalığı olmayan, immünsüpresif ilaç kullanımı olmayan, son 1 ay içerisinde psoriasis nedeniyle sistemik tedavi almamış olan 55 çocuk hasta dahil edildi. Polikliniğimize başvuran, psoriasis tanısı olmayan, araştırmanın dışlama kriterlerinin uygulandığı, sistemik inflamatuar, enfeksiyöz ve malignite grubunda yer almayan hastalardan 39 kişilik bir kontrol grubu oluşturuldu ve hemogram parametreleri retrospektif olarak incelendi. Psoriasis tanılı hastalar, hastalığın klinik tiplerine göre gruplandırıldı. Plak psoriasis grubundaki hastalar PAŞİ skorlarına göre hastalık şiddetini tanımlayacak şekilde üç gruba ayrıldı. Psoriasis tanılı çocuk hastaların hemogram parametreleri retrospektif olarak incelendi. Bu değerlerin, farklı şiddetlerdeki plak psoriasis hastaları, farklı klinik tiplerdeki psoriasis hastaları ve kontrol grubuyla karşılaştırması yapıldı. Bulgular: Psoriasis tanılı hastaların nötrofil sayısı, monosit sayısı ve MLO değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (Nötrofil sayısı p=0,043; monosit sayısı p=0,005; MLO p=0,031). MPV değeri kontrol grubunda hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0,044). Plak psoriasis tanılı hastalar PAŞİ skoru esas alınarak hastalık şiddetine göre gruplandırıldığında MLO değerinde, şiddetli hastalık grubunda en yüksek olacak şekilde istatistiksel olarak farklılık izlenmiştir (p=0,047). PAŞİ skoru ile MLO değeri arasında pozitif korelasyon mevcuttur (r=0,43, p=0,016) . Hastalar farklı klinik tiplere göre gruplandırıldığında lenfosit sayısı ve TLO değeri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir (Lenfosit p=0,026; TLO p=0,044). En yüksek lenfosit sayısı guttat psoriasis grubunda izlenirken en yüksek TLO değeri invers psoriasis grubunda görülmüştür. Sonuç: Psoriasis hastalarında tanıyı destekleyecek, hastalık şiddetinin değerlendirilmesine ve tedavi kararının düzenlenmesine yardımcı olacak daha objektif testlere ihtiyaç vardır. Çalışmamızda psoriasis tanılı çocuklarda nötrofil sayısı, monosit sayısı ve MLO değerleri kontrol grubuna göre yüksek bulunurken MPV değeri ise düşük bulunmuştur. MLO değerinin PAŞİ skoru ile pozitif korelasyon gösterdiği saptanmıştır. Pediatrik yaş grubunda psoriasis tanısında ve şiddetinin değerlendirilmesinde MLO değerinin yardımcı bir parametre olabileceği sonucuna varıldı. MPV değerinin ise erişkin çalışmalarının aksine kontrol grubunda yüksek saptanması nedeniyle, pediatrik yaş grubunda hastalık aktivitesinin değerlendirilmesindeki yerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is a disease characterized by chronic inflammation in which genetic and environmental factors play a combined role in its etiology. Monocytes, macrophages, neutrophils, lymphocytes and various cytokines play a role in the pathogenesis of the disease. Some adult studies have shown that NLR, PLR and MPV values can help the diagnosis and evaluate disease severity and treatment response. In our study, we aimed to compare the NLR, PLR, MPV and MLR values of pediatric psoriasis patients with the control group and within the patient group to show the usability of these parameters in supporting the diagnosis and evaluating the severity of the disease. Materials and Methods: 55 pediatric patients who applied to Manisa Celal Bayar University Dermatology and Venereal Diseases outpatient clinic, has a histopathologically confirmed diagnosis of psoriasis, younger than 18 years of age, without malignancy, no infectious disease, no immunosuppressive medication, and not receiving systemic treatment due to psoriasis in the last one month were included in the study. Control group of 39 healthy subjects, whose research exclusion criteria were applied, was retrospectively selected among patients who has no systemic inflammatory, infectious and malignant disease applied to our outpatient clinic and their complete blood count parameters were examined. Patients diagnosed as psoriasis were grouped according to the clinical types of the disease. Patients in the plaque psoriasis group were divided into 3 groups to define disease severity according to their PASI scores. Hemogram parameters of pediatric psoriasis patients were examined. These values were compared with plaque psoriasis patients of different severities, psoriasis patients with different clinical types, and the control group. Results: Neutrophil count, monocyte count and MLR values of patients diagnosed as psoriasis were found to be significantly higher than the control group. (Neutrophil count p=0,043, monocyte count p=0,005, MLO p=0,031). MPV value was found to be significantly higher in the control group compared with the patient group (p=0,044). Patients diagnosed as plaque psoriasis were grouped according to disease severity based on the PASI score, a statistical difference was observed in the MLR value, with the highest being in the severe disease group (p=0,047). There is a positive correlation between PASI score and MLR value (r=0.43, p=0.016). When patients are grouped according to different clinical types, lymphocyte count and PLR value show statistically significant differences (Lymphocyte p=0,026 , TLO p=0,044). While the highest lymphocyte count was observed in the guttate psoriasis group, the highest PLR value was observed in the inverse psoriasis group. Conclusion: More objective tests are needed to support the diagnosis in psoriasis patients, for evaluating the severity of the disease and organizing treatment decisions. In our study, neutrophil count, monocyte count and MLR values were found to be higher in children diagnosed as psoriasis compared with the control group, while MPV value was found to be low. The MLR value showed a positive correlation with the PASI score. It was concluded that MLR value could be a helpful parameter in the diagnosis and severity assessment of psoriasis in the pediatric age group. Since the MPV value was found to be high in the control group, unlike adult studies, it was concluded that its place in the evaluation of disease activity in the pediatric age group should be reconsidered.