George Orwell'ın 'su altındaki ay' makalesinde mekanın göstergebilimsel analizi
According to George Orwell, a review of an ideal pub in context of the texts in the article 'moon underwater'
- Tez No: 840876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT ARSAL ARISAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde İngiliz edebiyatının önde gelen temsilcilerinden, gazeteci, eleştirmen ve roman yazarı George Orwell'ın (1903-1950)“Su Altında Ay”adlı makalesi, bir mekândan (pub), onu kullanan insanın beklentileri bağlamında göstergebilimsel yöntemle ele alınmıştır. Yaşadığı dönem itibarıyla, İspanya iç savaşına bizzat katılmış ve İkinci Dünya Savaşına tanıklık yapmış olan George Orwell, toplumsal adaletsizliğe ve totaliterizme karşı keskin bir duruş sergilemesi ile tanınmıştır. En önemli eserleri olan“1984”ve“Hayvan Çiftliği”nde her ne kadar kaotik bir gelecek kurgulansa da, yazılarında hakim olan, netlik, dürüstlük ve akılcılıkta, insana dair umudunun güçlü bir şekilde var olduğunu görmek mümkündür. Bir gazetenin Cumartesi günü makalesi olan“Su Altında Ay”Orwell'ın iyi duygularının bir içkili mekânda somutlaştırıldığı, ama aslında varolmayan aynı adlı bir pub'dır. Burada, Orwell'ın bu barda kendisini en çok çeken şey olarak adlandırdığı“atmosfer”kavramı ile beraber metinde bu kavramı oluşturan“kusursuz bir pub'da olması gereken on özellik”olarak sıraladığı, mekâna ve onu oluşturan bileşenlerine ait bilgilerin mimarlığa katkıları göstergebilim bağlamında düzanlam ve yananlam katında incelemek üzere ele alınmıştır. Günümüzde, insandan ve dolayısıyla yaşamdan uzaklaşarak ekonomi ve parayı hedef alan sistemlere dönüşmüş olan mimarlığa, yalnızca kendi yapma biçimiyle hareket eden bir mesleki bilgiler bütünü olarak bakmanın yetersizliği görülmüştür. Üretim biçimleri ve teknolojiye göre değişen mimarlık dilinin, mekanın anlamının korunabilmesi, toplumsal iletişimin kurulabilmesi ve sürdürülebilmesi için olabildiği ölçüde değişmez kalması gereken dil ile ilişkide bulunması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, one of the leading representatives of English literature, journalist, critic and novelist George Orwell's (1903-1950) article named“The Moon Under Water”is discussed with a semiotic method in the context of the expectations of the people who use it from a place (pub). George Orwell, who personally participated in the Spanish Civil War and witnessed the Second World War, is known for his sharp stance against social injustice and totalitarianism. Although a chaotic future is set up in his most important works,“1984”and“Animal Farm”, it is possible to see that there is a strong hope for humanity in the clarity, honesty and rationality that prevail in his writings. A newspaper's Saturday article,“The Moon Under Water,”is a pub of the same name, where Orwell's good feelings are embodied in a drinking place, but which does not actually exist. Here, together with the concept of“atmosphere”, which Orwell calls the thing that attracts him most in this bar, the contribution of the information belonging to the space and its components to architecture, which he lists as the“ten features that a perfect pub should have”in the text that makes up this concept, is denoted in the context of semiotics. and were discussed for analysis in the connotation level.