Meme kanseri gelişiminde EBV, CMV, HSV ve HPV 'nin rolü: Irak'ta moleküler ve immünolojik çalışma
EBV, CMV, HSV and HPV role in breast cancer development molecular and immunological study in Iraq
  1. Tez No: 840879
  2. Yazar: MAHA AHMED HMOUD HMOUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, PROF. DR. ABDULGHANİ ALSAMARAI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Meme kanseri heterojen, zorlu bir hastalıktır. Orta Doğu'da kadınlarda en sık görülen kanserdir. Bu çalışmanın amacı, meme kanseri açısından yüksek risk taşıyan kadınları ve viral enfeksiyonlarla bir ilişkisi olup olmadığını belirlemektir. Bu, bazı meme kanseri tarama testleri hakkında bilgi vermek ve bu tür testler hakkında bazı önerilerde bulunmaktır. Bu çalışma, hasta grubu olarak 79 meme kanseri kadın hastayı ve kontrol grubu olarak 79 sağlıklı kadını içermektedir. Tüm hasta ve kontrol serum örnekleri, virüslerin immünoglobulin G seropozitifliği ve CA15-3 tayinine tabi tutuldu. Doku örnekleri FFPE blokları olarak toplandı. Östrojen (ER), Progesteron (PR) ve İnsan Epidermal Büyüme (HER2) ekspresyonunu değerlendirmek için tüm 79 doku numuneleri test edildi. HSV-2 seropozitif hastalardan alınan 40 doku örneği, Real-Time PCR ile HSV-2 viral yükünü saptamak için test edildi. Çalışmamızda meme kanseri 41-50 yaş grubunda baskındı. Hem ER hem de PR (pozitiflik oranı ve hücre sayıları), derece I ve derece III meme kanseri için anlamlı prediktif değerlere sahipti, HER-2 ise III ve IV dereceli meme kanserinde önemli bir prediktif değerine sahipti. CMV ve EBV VCA IgG seroprevalansı hastalarda kontrole göre anlamlı olarak daha yüksekti. HPV-18 ve HPV-16 antikor seropozitifliği hastalarda kontrollere göre daha yüksekti. Olasılık oranı (OR), meme kanseri ile CMV IgG, HSV-2 IgG ve EBV VCA IgG seropozitivitesi arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ek olarak, HSV-2 IgG seroprevalansı hastalarda kontrollere göre anlamlı olarak daha yüksekti. HSV-2 viral genetik materyali, test edilen meme kanseri doku örneklerinin %17,5'inde tespit edildi.CA15-3 ortalama serum seviyesi, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında meme kanseri hastalarında daha yüksekti. ER ve PR-pozitif meme kanseri vakaların %64,6'sında bulundu ve meme kanseri dereceleri arasında anlamlı farklar bulundu. HER2 pozitiflik oranı %26,58. Yaklaşık olarak meme kanseri vakalarının üçte ikisi ER ve PR pozitif, bu da meme kanseri vakalarının tedavi yaklaşımını etkileyebilir. Vakaların dörtte biri ise kötü bir prognoza sahip oldukları için HER2 pozitiftir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a heterogeneous, challenging disease. It is the most frequent cancer found in women in the Middle East. The objectıve of this study is to identify women who are at high risk for breast cancer, and whether there is a relationship with viral infections. This helps provide insight into some breast cancer screening tests, and make some suggestions about such tests. This study included 79 breast cancer wonen as patients group and 79 healthy women as control group. All patient and control serum samples were subjected to the determination of viruses' immunoglobulin G seropositivity and CA15-3. Tissue samples were collected as FFPE blocks.79 sample tested to evaluate the expression of estrogen, progestron and human epidermal growth factor 2. 40 tissue samples from HSV-2 seropositive patients were tested to detect the HSV-2 viral load by Real-Time PCR. Breast cancer in our study was predominant in the age group of 41-50 years. Both ER and PR (positivity rate and cell numbers) were with significant predictive values with grade I and grade III breast cancer, while HER-2 was with significant predictive value in breast cancer with grade III and grade IV. CMV IgG as well as, EBV VCA IgG seroprevalence was significantly higher in patients as compared to control. HPV-18 and HPV-16 antibody seropositivity was higher in patients than in controls. Odds ratio (OR) indicated a significant association between breast cancer and CMV IgG, HSV-2 IgG, and EBV VCA IgG seropositivity. Additionally, HSV-2 IgG seroprevalence was significantly higher in patients than in controls. HSV-2 viral genetic material was detected in 17.5% of tested breast cancer tissue samples.CA15-3 mean serum level was higher in breast cancer patients as compared to control group. ER and PR-positive breast cancer were found in 64.6% of cases, with significant differences between grades of breast cancer. While HER2-positivivity rate was 26.6%. The mean CA15-3 values were significantly higher in ER, PR, and HER2-positive breast cancer. About 2/3 of breast cancer cases are ER and PR positive and this may influence the therapeutic approach of breast cancer cases. Fortunately, 1/4 of cases are HER2 positive as they are with poor prognosis.