Meme kanserinde epstein-barr virüs genomunun araştırılması
Investigation of ebstein-barr virus genome in breast cancer
- Tez No: 118192
- Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT DALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
6. ÖZET Meme kanseri Türkiye'de ve dünyada kadınlar arasında görülen kanserler içinde insidansı en yüksek olan malinitedir. Kadınlarda meme kanserinin en sık görüldüğü yaş grubu 45-55 yaş arasındadır. Meme kanseri gelişiminde menarş yaşının, geç yaşta menapozun, pozitif aile hikayesinin, diyetin rol oynadığı bilinmektedir. Yapılan son çalışmalarda meme kanseri etiyolojisinde virüslerinde rol oynadığı bildirilmiştir. Çalışmamızda 33 meme kanserli hastanın tümör ve normal dokularında EBV genomunun varlığı, genoma ait iki gen bölgesi (BNLF-1 ve EBER-2), PCR yöntemi ile araştırılmıştır. Ayrıca DNA izolasyonunun kontrolü için konak hücre genomuna özgü GAPDH geninin bir bölgesi de amplifiye edilmiştir. Çalışmamızda EBV-pozitif kontrol örneğinde EBV genomunun varlığı gözlenirken hasta grubunda EBV genomu saptanmamıştır. 27
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Breast cancer is the most common seen malignancy among women in Turkey and in the world. Breast cancer is most commonly observed between the ages 45-55. It is known that early onset of menarch, late menapouse, positive family history and diet may play role in the development of breast cancer. In recent years it has been suggested that viruses may also be implicated in breast cancer. In our study tumor and normal tissue samples from patients with breast cancer were investigated for the presence of EBV genome. The presence of 2 viral DNA sequences (BNLF-1 and EBER-2) was investigated by PCR and the GAPDH gene eas amplified to control the quality of genomic DNA. In our study viral DNA was not detected in the patients. 2b