Üniversite öğrencilerinin doğuma yönelik algı ve korku durumlarının incelenmesi
Investigation of university students' perception and fear towards birth
  1. Tez No: 840880
  2. Yazar: EMİNE ERKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ SAYINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Üniversite öğrencilerinin doğuma yönelik algı ve korku düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde 16 Haziran -06 Ağustos 2023 tarihlerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 1216 kız, 790 erkek öğrenci olmak üzere toplam 2006 öğrenci oluşturmuştur. Veriler çevrimiçi anket yöntemi ile veri toplama formu,“Kadın Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği (KGÖ-DKÖ)”ve“Erkek Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği (EGÖ-DKÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi ve tanımlayıcı istatistik analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada kız öğrencilerin GÖ-DKÖ puan ortalaması 40,6±10,9; erkek öğrencilerin GÖ-DKÖ puan ortalaması 38,0±11,8'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: It was conducted to evaluate the perception and fear levels of university students towards birth. Method: The research was conducted at Eskişehir Osmangazi University between 16 June -6 August 2023. The sample of the research consisted of a total of 2006 students, 1216 female and 790 male students. Data were collected using the online survey method and data collection form,“Female Pre-Pregnancy Fear of Birth Scale (KGÖ-DKÖ)”and“Male Pre-Pregnancy Fear of Birth Scale (EGÖ-DKÖ)”. Frequency analysis and descriptive statistics analyzes were used to analyze the data. Results: In the study, the mean GÖ-DKS score of female students was 40,6±10,9; The average GÖ-DKS score of male students is 38,0±11,8.