Endülüs Medeniyeti'nin Avrupa'ya ilmî etkileri (1125-1284)
Scientific effects of Andalusian civilization on Europe (1125-1284)
  1. Tez No: 840892
  2. Yazar: ENES ŞANAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKKUŞ YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
Bu araştırma Endülüs medeniyeti'nin 1125-1284 yılları arasında farklı bölgeler ve kanallar üzerinden Avrupa üzerindeki ilmî etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Endülüs'ün önemli bir ilim havzası haline geliş sürecindeki saikler, Avrupa'nın Endülüs'teki ilmî birikimden haberdar olup bundan istifade etme düşüncelerinin doğuşu ile İslam bilimine dair eserlerin Batı dillerine tercüme süreçleri tetkik edilecektir. Gerek tercümeler gerekse ilmî faaliyetler için Endülüs'e gelen âlimlerin ülkelerine döndüklerinde Endülüs'ten edindikleri birikimle kendi topraklarında ne gibi etkiler yarattığı da mercek altına alınacaktır. Ayrıca Endülüs ilmî birikiminin Avrupa'ya geçişinde tercümeler haricinde Mozaraplar ve Yahudilerin rollerinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the scientific effects of Andalusian civilization on Europe through different regions and channels between 1125-1284. For this purpose, the factors that played a role in the process of evolution of Andalusia as an important scientific basin of knowledge, the rise of the thoughts of Europe to benefit from the scientific accumulation in Andalusia upon hearing about it, and the translation process of works related to Islamic science into Western languages will be examined. The effects of scholars who came to Andalusia for translations or scientific activities had on their own countries upon returning from Andalusia will also be studied. Aside from translations, it is aimed to uncover the roles of Mozarabs and Jews in transition of the Andalusian scientific accumulation to Europe.