Endülüs'teki İslam medeniyetinin Avrupa'ya etkisi
The impact of Andalusian İslamic civilization on Europe
- Tez No: 865999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİME DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Endülüs'ün İslam Medeniyeti, Avrupa'ya pek çok alanda derinlemesine etkide bulunmuştur. Kültürel mirası, sanat, bilim, felsefe ve müzik alanlarında yarattığı izlerle Avrupa'nın estetik anlayışını zenginleştirmiştir. Endülüs'ün çeşitli kültürlerin buluşma noktası olması, Avrupa'nın kendi kimliğini bulmasına katkıda bulunmuş ve kültürel çeşitlenmeyi teşvik etmiştir. Tıp ve bilimdeki etkisi, İbn Sina ve İbn Rüşd gibi önemli hekimlerin eserleri aracılığıyla belirgin hale gelmiştir. Bu hekimlerin bilimsel gelişmelere öncülük etmesi, Avrupa'da tıp alanında bir dönüşüm başlatmış ve bu alanda yeni bakış açıları getirmiştir. Felsefî katkılar, özellikle İbn Rüşd'ün Aristoteles yorumlarıyla skolastik düşünceyi etkilemiş ve Rönesans döneminde Avrupa'da büyük bir etki yaratmıştır. Bu felsefî düşüncenin yayılması, Avrupa'nın entelektüel evrimine öncülük etmiş ve Avrupa'ya yeni düşünsel ufuklar açmıştır. Sanat, mimarî ve kültürel etkileşim, Endülüs'ün görsel estetiğini Avrupa'ya taşımıştır. Endülüs'ün zengin kültürel mirası, Avrupa'nın kendi estetik anlayışını şekillendirme sürecine önemli bir katkıda bulunmuştur. Bu etkileşim, Avrupa'nın sanatsal ve mimari zenginliğini artırmıştır. Müzik kültürü, Doğu etkileriyle zenginleşmiş ve Avrupa müziği üzerinde derin izler bırakmıştır. Hem saray kültüründe sofistike eserlerle hem de halk arasında coşkulu melodilerle yaşayan müzik, kültürel çeşitlenmeye önemli bir katkıda bulunmuştur. Toplumsal etkileşim ve entegrasyon, Endülüs'te çeşitli kültürleri bir araya getirerek toplumsal uyumu teşvik etmiştir. Bu etkileşim, Avrupa'nın kendi kimliğini oluşturmasında önemli bir faktör olmuş ve çeşitli kültürlerin bir arada yaşamasını sağlamıştır. Endülüs'ün İslam medeniyeti, Avrupa'nın kültürel ve entelektüel evrimine derin etkiler bırakarak uzun vadeli bir değişimi tetiklemiştir. Bu etkileşim, Avrupa'nın kendi benzersiz kimliğini oluşturmasında kilit bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
The Islamic civilization of Andalusia had a profound impact on Europe in many fields. Its cultural heritage has enriched Europe's aesthetic understanding with its traces in the fields of art, science, philosophy and music. Andalusia's role as a meeting point for various cultures contributed to Europe finding its own identity and encouraged cultural diversification. Its influence in medicine and science became evident through the works of important physicians such as İbn Sina and Averroes. The fact that these physicians pioneered scientific developments initiated a transformation in the field of medicine in Europe and brought new perspectives to the field. Philosophical contributions, especially Averroes'interpretations of Aristotle, influenced scholastic thought and had a great impact on Europe during the Renaissance. The spread of this philosophical thought pioneered the intellectual evolution of Europe and opened new intellectual horizons. Art, architecture and cultural interaction brought the visual aesthetics of Andalusia to Europe. Andalusia's rich cultural heritage made a significant contribution to the process of shaping Europe's own aesthetic understanding. This interaction increased the artistic and architectural richness of Europe. Musical culture was enriched by Eastern influences and left deep traces on European music. Both sophisticated works in courtly culture and exuberant melodies among the people, music made an important contribution to cultural diversification. Social interaction and integration fostered social cohesion, bringing together the diverse cultures of Andalusia. This interaction was an important factor in the formation of Europe's own identity and enabled the coexistence of various cultures. Andalusia's Islamic civilization had a profound impact on Europe's cultural and intellectual evolution, triggering long-term change. This interaction played a key role in shaping Europe's unique identity.