Çayda farklı çelik tiplerinin fidan kalitesi ve köklenme üzerine etkileri
Effects of different cutting types on seedling quality and rooting in tea
  1. Tez No: 840896
  2. Yazar: MERYEM BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çay (Camellia sinensis (L.) O. Kuntze), ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesinde yetiştirilmekte olup üretiminin büyük kısmı Rize ili ve ilçelerinde yapılmaktadır. Ülkemizde ilk çay bahçeleri Gürcistan'dan getirilen tohumlarla kurulmuştur. Bu durum çok farklı homojen olmayan çay bahçelerinin oluşmasına neden olmuştur. Günümüzde çay bahçelerinin yenilenmesi çalışmaları başlatılmıştır ve bunun için de klonal olarak yetiştirilen çay fidanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Çayda klonal çoğaltmada en yaygın kullanılan yöntem çelik ile çoğaltmadır. Bu tez çalışmasında, üç farklı çay çeşidinde farklı çelik tipleri ve köklenme ortamlarının köklenme ve fidan kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma, 2021-2023 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat Fakültesi Çay Araştırma ve Uygulama serasında yürütülmüştür. Çelik alınarak üretilen fidanlarda; köklenme oranı, sürgün ve gövde uzunluğu, gövde kalınlığı, fidan kalitesi, kök sayısı, kök gelişimi, kök uzunluğu ve kök ağırlığı gibi kriterler incelenmiştir. Elde edilen verilere göre en iyi köklenme ve fidan gelişimi torf-vermikülit ortamında yetiştirilen ve iki göz bir yaprak olarak alınan çeliklerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tea (Camellia sinensis (L.) O. Kuntze) is grown in the Eastern Black Sea Region of our country and most of its production is done in Rize province and its districts. The first tea gardens in our country were established with seeds brought from Georgia. This situation has led to the formation of very different, non-homogeneous tea gardens. Nowadays, efforts to renew tea gardens have been initiated and for this, clonally grown tea saplings are needed. The most commonly used method for clonal propagation in tea is propagation by cuttings. This study was conducted to determine the effects of different types of tea cuttings on sapling quality and rooting in two different mediums. The study was conducted between 2021 and 2023 at the Tea Research and Application Greenhouse of Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Agriculture. In the study, values such as shoot length, cutting length, cutting thickness, sapling quality, number of roots, root length and root weight were examined. According to the data obtained, the best rooting and sapling development was obtained from cuttings grown in peat-vermiculite environment and taken as two buds and one leaf.