Alternatif bir öğrenme ve izleme aracı: Benim bilgi ve duygu kumbaram
An alternative learning and monitoring tool: My moneybox of knowlege and emoti̇ons
  1. Tez No: 840899
  2. Yazar: ŞEYMA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı“Benim Bilgi ve Duygu Kumbaram”olarak isimlendirilen ve kumbara anlayışında geliştirilen bir öğrenme ve izleme aracıyla ortaokul öğrencilerinin (5.-8. sınıf) fen bilimleri dersleri süresince dersle ilgili hangi bilgileri önemli görerek biriktirdiğini belirlemek, bu bilgilerin hangi kategorik çerçevede (yazı, formül, grafik vb.) yer aldığını incelemek, ders ile ilgili duyuşsal yönlerini ortaya çıkarmak ve bu sürecin nasıl değiştiğini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubu Bolu ili merkezinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı 3 okulda görev yapan 8 Fen Bilimleri öğretmeni ve 450 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmada araştırma deseni olarak nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma da kumbaralar, bilgi ve duygu kartları, yarı yapılandırılmış öğretmen ve öğrenci görüşme formları ile veriler toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen kavramlardan kodlar oluşturularak kategorize edilmiştir ve araştırma verileri frekansları ile tablolar şeklinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda öğrencilerin dikkatlerini çeken, sınavda çıkabileceğini düşündükleri ve öğretmenlerinin derslerde vurguladıkları bilgileri biriktirdiği ortaya çıkmıştır.“Benim bilgi ve duygu kumbaram”aracının alternatif bir araç olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This learning purpose is called“My Moneybox of Knowledge and Emotions”, which is an information learning and monitoring tool in the sense of a money box, and which information is collected as important and in which categories this information is brought together (text, formula, graph, etc.), to reveal affective reporting about the course, and to determine how this process will be carried out. The study group of the research consists of 8 science teachers and 450 students working in 3 different positions under the Ministry of National Education, located in the general province of Bolu. Case study, one of the qualitative research methods, was used as this improvement research design. Data were collected using research money boxes, information and emotion cards, and semi-structured teacher and student interview forms. The data obtained within the scope of the research were analyzed with the descriptive analysis method. The concepts obtained as a result of the analysis were categorized by creating codes and the research data were presented in tables with their frequencies. It turned out that the results of the research had accumulated in the warehouses that attracted their attention and highlighted in the details of the departments and details that could appear in the exam. The tool“My moneybox of knowledge and emotions”can be used as an alternative tool.