Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi Kumbağ bölgesinin geoteknik açıdan incelenmesi ve bölgenin geoteknik açıdan değerlendirilmesi
Examination of district Süleymanpaşa/Kumbağ, province Tekirdağ in terms of geotechnics and geotechnical evaluation
  1. Tez No: 840909
  2. Yazar: AYKUT AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi son yıllarda ülkemizde de hızla artan yapılaşma, yapılaşma alanlarına olan talebin de artmasına sebebiyet vermektedir. Bu talep ile birlikte yapılaşma alanları, zemin dayanımı olarak cevap vermeyebilir. Yakın tarihlerde yaşanan büyük depremler göstermiştir ki üst yapının dayanımı yüksek olması yapılarda hasar meydana gelmesini önlememektedir. Bu nedenle zemin incelemesinin daha detaylı yapılması ve uygulamanın önemi ön plana çıkmaktadır. Hem laboratuvarlarda hem de arazide yapılan etütlerin gerektiği gibi değerlendirilmemesi ve raporu oluşturacak kaynaklarımızın yeterli olmaması alanda eksiklikler oluşturmuştur. Tüm bilgilerin değerlendirilerek geoteknik haritaların oluşması eksikliğin giderilmesine yardımcı olacaktır. Bu tez ile Tekirdağ 'ın Süleymanpaşa ilçesi Kumbağ bölgesinde yapılan arazi deneyleri toplanarak geoteknik problemleri ve çözümlerini ortaya koyma amaçlanmaktadır. Bu çalışmaların bölgede çoğalması ve birleştirilmesi çözümün tüm ülke alanına yayılmasına katkı sağlamış olacaktır.
Özet (Çeviri)
As in the whole world rapidly increasing construction in our country in recent years, ıt also increase in the demand for construction areas. With this demand construction areas,it may not respond as soil strenght. Recent major earthquakes ıt has been shown that the high strength of the superstructure it does not prevent damage to structures.For this reason, more detailed ground examination the importance of implementation and execution comes to the fore.Studies conducted both in laboratories and in the field not evaluated properly and the fact that we do not have sufficient resources to create the report has created deficiencies in the field. By evaluating all the information, geotechnical the creation of maps will help eliminate the deficiency. With this thesis, in the Kumbağ region of Süleymanpaşa district of Tekirdağ by collecting field experiments conducted in the region it is aimed to reveal geotechnical problems and their solutions. The proliferation of these studies in the region and combining them will help the solution spread throughout the country will contribute.