Endoxal irrigasyon solüsyonunun moleküler iç etkileşiminin; QMix, edta-klorheksidin ve sitrik asit-klorheksidin karışımları ile ftır ve uhplc kullanılarak karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the molecular interaction of endoxal irrigation solution compared to QMi, edta-chlorhexidine and citric acid-chlorhexidine mixtures using ftir and uhplc
  1. Tez No: 840927
  2. Yazar: MELİS BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN KAVAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; herhangi bir literatür verisi bulunmayan, etilen diamin tetraasetik asit ve klorheksidin diglukonat içeren yeni bir endodontik solüsyonun (Endoxal) antiseptik içerik miktarını ve temel iç etkileşimlerini; QMix solüsyonu ve deneysel olarak hazırlanmış EDTA-klorheksidin ile sitrik asit-klorheksidin karışımlarıyla karşılaştırmalı olarak kalitatif ve kantitatif olarak analiz etmektir. Gereç Yöntem: Bu tez çalışmasında endodontik ürünler ve deneysel çözeltiler kullanıldı. Kontrol grubu olarak %2 CHX çözeltisi kullanıldı. Test grubu 1'de deneysel olarak %15 EDTA + %2 CHX çözeltisi ve Test grubu 2'de deneysel %20 SA + %2 CHX çözeltisi oluşturuldu. Test grubu 3, içeriğini ve iç etkileşimlerini analiz etmek istediğimiz yeni Endoxal solüsyonu ve test grubu 4 için de benzer içeriğe sahip olan QMix solüsyonu kullanıldı. Bu test gruplarına sırasıyla; dijital pH metre, FTIR ve UHPLC cihazlarıyla ölçümler yapılmış ve sonuçlar kaydedilmiştir. Bulgular: Oluşturulan deneysel çözeltilerden T1 grubunda beyaz çökelti oluşumu izlenmiştir. Kontrol grubu olan CHX'in pH'ı 6,08 iken T1 10,6 ve T2 1,81 çıkmıştır. Endoxal ve QMix çözeltilerinin pH'ı sırasıyla 7,82 ve 7,64 olarak ölçülmüştür. HPLC sonuçlarında Endoxal içindeki CHX miktarı 313,26 ppm ve QMix içeriğindeki CHX miktarı 31,11 ppm olarak bulunmuştur. Endoxal solüsyonunun CHX içeriği QMix'in yaklaşık 10 katı olarak tespit edilmiştir. FTIR analizinde Endoxal ve QMix grafikleri örtüşmekte olup deneysel T1 çözeltisinin grafiği ile arasında büyük farklar vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to qualitatively and quantitatively analyze the antiseptic content and basic internal interactions of a new endodontic solution containing ethylene diamine tetraacetic acid and chlorhexidine digluconate (Endoxal) for which there is no existing literature data, and compare it with QMix solution and experimentally prepared EDTA-chlorhexidine and citric acid-chlorhexidine mixtures. Materials and Methods: Endodontic products and experimental solutions were used in this thesis study. The control group consisted of a 2% chlorhexidine solution. Test group 1 was formed with an experimental 15% EDTA + 2% chlorhexidine solution, and test group 2 with an experimental 20% citric acid + 2% chlorhexidine solution. Test group 3 involved the new Endoxal solution that we wanted to analyze its content and internal interactions, and test group 4 used QMix solution with a similar content. Measurements were performed on these test groups using a digital pH meter, FTIR, and UHPLC devices, and the results were recorded. Results: White precipitate formation was observed in the experimental solutions of Group T1. The pH of the control group CHX, was 6.08, while Group T1 had a pH of 10.6 and Group T2 had a pH of 1.81. The pH values of Endoxal and QMix solutions were measured as 7.82 and 7.64, respectively. According to HPLC results, the amount of CHX in Endoxal was found to be 313.26 ppm, and the amount of CHX in QMix was 31.11 ppm. The CHX content in the Endoxal solution was determined to be approximately 10 times that of QMix. In the FTIR analysis, the Endoxal and QMix spectra overlap, while there are significant differences between the spectrum of the experimental T1 solution and the others.