Bazı ilaçların insan eritrositlerinde bulunan glukoz 6-fosfat dehidrogenaz enzimi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of inhibition effects of some drugs on the glucose 6-phosphate dehydrogenase enzyme in human erythrocyte
- Tez No: 76871
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. İRFAN KÜFREVİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET İnsan eritrositlerinden elde edilen glukoz 6- fosfat dehidrogenaz enzimi üzerinde bazı ilaçların inhibisyon etkileri araştırıldı. Bu amaçla önce eritrosit glukoz 6- fosfat dehidrogenaz enzimi afinite kromatografisi vasıtasıyla %28 verimle 13654 kat saflaştınldı. Saflaştırma esnasmda sıcaklık kontrol altında tutuldu (+2 °C). Enzim aktivitesi Beutler metoduna göre spektrofotometrik olarak belirlendi.Bütün kinetik çalışmalarda bu metod kullanıldı. Bu tez kapsamında glukoz 6- fosfat dehidrogenaz enziminin kinetik çalışmalarında toplam 22 ilaç çalışıldı. Bu ilaçlardan Cefizox, Alfasilin, Duocid, Sulperazon, Multisef, Andolor, Cefozin, Cefobid, Streptomycin, Heparin, Giludop, Dekort, Digoxin Sandoz, Garamycin, Netromycine ve Magnezyum Sülfat enzimi inhibe ederken; Aritmal, Buscopan, Endoxan Asta, Transamin, Aminocardal ve Alexan inhibisyon etkisi göstermedi, inhibisyon etkisi gösteren ilaçlar için % aktivite - [I] grafikleri çizilerek I50 değerleri bulundu. Ayrıca inhibisyon etkisi gösteren ilaçlar için Lineweaver - Burk grafikleri yardımıyla K; sabitleri ve inhibisyon tipleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Inhibitory effects of some drugs on glucose 6- phosphate dehydrogenase enzyme from the erythrocytes of human have been investigated.. For this purpose,at the begining, erythrocyte glucose 6 - phosphate dehydrogenase was purified 13654 times in a yield of 28 % by affinity chromotography.Temperature of +2 °C was maintained under control during the purification process. Enzyme activity was determined with Beutler method by using a spectrophotometer.This method was utilized for all kinetic studies. In this study,22 drugs were investigated with respect to inhibitory effect on glucose 6 - phosphate dehydrogenase. While the drugs such as ;Cefizox, Alfasilin, Duocid, Sulperazon, Multisef, Andolor, Cefozin, Cefobid, Streptomycin, Heparin, Giludop, Dekort, Digoxin Sandoz, Garamycin, Netromycine and Magnezyum Sülfat indicated some inhibitory effects on the enzyme, Aritmal, Buscopan, Endoxan Asta, Transamin, Aminocardal and Alexan did not show any inhibition on the enzyme. I50 values the drugs exhibiting inhibitory inhibition effects were determined by plotting activity % vs [I]. In addition, Kj constants and inhibition types for drugs indicating inhibitory effects were determined from Lineweaver - Burk plots.