Uşak ilinde görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı çalışanlarının otizm spektrum bozukluğu hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behavior of family physicians and family health workers working in uşak province abpund autism spectrum disorder
- Tez No: 840944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ESER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının Otizm Spektrum Bozukluğuna (OSB) yönelik farkındalıklarının ve bilgi düzeylerinin yüksek olması riskli çocukların erken tanı ve tedavi alabilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu araştırmadaki amacımız Uşak ilinde Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) çalışmakta olan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının çocukluk çağı otizmi konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.10.2023-01.01.2024 tarihleri arasında Uşak ilindeki ASM'lerde görev yapan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları ile yapılan tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Katılımcılara sorulan anket iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda sosyodemografik veri formu, ikinci kısımda ise Sağlık Çalışanlarının Çocukluk Çağı Otizmi Hakkında Bilgi Anketini (SÇOBA) içermektedir. Bulgular: Çalışmamıza toplam 168 kişi katıldı. 84'ü aile hekimi ve 84'ü aile sağlığı çalışanı idi. Katılımcıların %73,2'si (n=123) kadın, %26,8'i (n=45) erkekti. Katılımcıların yaş ortalaması 39,3±7,4 yıl olarak bulundu. Katılımcıların toplam meslekte çalışma süresi ortalama 15,6±8,0 yıl, ASM'lerdeki ortalama çalışma süresi ise 7,7±4,6 yıl olduğu saptandı. Katılımcıların SÇOBA toplam puan ortalaması 14,10±2,15 idi. Alt alanlarda puan ortalaması ise birinci alanda 7,13±1,07, alan ikide 0.92± 0,18, alan üçte 2,80±0,97 ve alan dörtte 3,14 ±1,36 olarak bulunmuştur. Sonuç: Katılımcıların OSB'nin davranışsal özelliklerini tanımlamada ve bozukluğa eşlik eden komorbidite bilgisinde eksik oldukları görüldü. Bilgi düzeyini artıran faktörler arasında daha önceden otizmli hastanın tanı sürecinde bulunmak, otizm ile ilgili geçmişte bir eğitime katılmak ve ASM'de çalışırken otizm ile ilgili bir eğitime katılmak olduğu bulundu. Eğitimlere katılan katılımcıların, kendi otizm bilgi algısının yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: It is of great importance that family physicians and family health workers sgould have high awareness and knowledge of Autism Spectrum Disorder (ASD) in order for children at risk to receive early diagnosis and treatment. Our aim in this research is to examine the childhood autism knowledge, attitudes and behaviors of family physicians and family health workers working in Family Health Centers (FHC) in Uşak. Materials and Methods: our study is a descriptive and cross-sectional study conducted with family physicians and family health workers working in ASM in Uşak. The study was conducted between the dates of 1.4.2019-1.10.2019. The survey asked to the participants consists of two parts. The first part contains the sociodemographic data form, and the second part contains questions about Knowledge about Childhood Autism among Health Workers (KCAHW). Results: A total of 168 people participated in our study. 84 of them were family physicians and 84 were family health workers. 73.2% (n=123) of the participants were women and 26.8% (n=45) were men. The average age of the participants was found to be 39.3±7.4 years. It was determined that the average length of time the participants worked in the profession was 15.6±8.0 years, and the average length of time they worked in FHC was 7.7±4.6 years. The total mean score of the participants in KCAHW was 14.10±2.15. The mean score in the sub-domains was found to be 7.13±1.07 in domain one, 0.92±0.18 in domain two, 2.80±0.97 in domain three, and 3.14±1.36 in domain four. Conclusions: It was observed that the participants lacked knowledge of the behavioral characteristics of ASD and the comorbidities that accompany the disease. It was found that among the factors that increased the level of knowledge were being previously involved in the diagnosis process of an autistic patient, attending a training on autism in the past, and attending a training on autism while working in FHC. It was observed that the participants who received training had a high perception of autism knowledge.