Kan pıhtılaşma faktörlerinden faktör VIII'in anjiyogeneze pozitif etkisinin koriyoallantoyik membran modelinde gösterilmesi
Demonstration of the positive effect of factor VIII, one of the blood coagulation factors, on the angiogenesis, on the angiogenesis, in a chorioallantoic membrane model
- Tez No: 840954
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Doku mühendisliği günümüzde pek çok disiplinle beraber sağlık alanında sıklıkla kullanılan bir yaklaşım haline gelmiştir. Bu alanlardan biri olan damar doku mühendisliğinde damar endoteline etki eden maddeler de inceleme konusu olabilmektedir. Bu maddelerden biri olarak düşünülen Faktör VIII (FVIII), koagülasyonda intrinsik yolağın önemli bir parçası olan ve eksikliğinde X'e bağlı resesif aktarılan hemofili A hastalığına yol açan bir pıhtılaşma proteinidir. Literatürde FVIII'in ekstra koagülatif doğasına odaklanan çalışmalar mevcuttur. Sunulan bu tez çalışmasında FVIII'in olası pro-anjiyogenik rolü anjiyogenez çalışmalarında kullanımı uygun olan koriyoallantoyik membran (CAM) modelinde incelenmiştir. Ayrıca sodyum aljinat/jelatin hidrojel yardımıyla FVIII'in yavaş salımının etkisi de değerlendirilmiştir. Bunun için dört deney grubu belirlenmiş olup, uygulamalardan 72 saat sonra fotoğraflar çekilip damarlanmadaki morfolojik değişimler Image J programıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tissue engineering has become an approach that is frequently used in the field of health along with many disciplines today. In vascular tissue engineering, which is one of these areas, substances that affect the vascular endothelium can also be the subject of investigation. Factor VIII (FVIII), considered as one of these substances, is a coagulation protein that is an important part of the intrinsic pathway in coagulation and in its deficiency causes X-linked recessive inherited hemophilia A. There are studies in the literature focusing on the extra-coagulative nature of FVIII. In this thesis presented, the possible pro-angiogenic role of the FVIII was investigated in the chorioallantoic membrane (CAM) model, which is suitable for use in angiogenesis studies. The effect of slow release of FVIII with the help of sodium alginate/gelatin hydrogel was also evaluated. For this, four experimental groups were determined, photographs were taken 72 hours after the applications and the morphological changes in vascularization were evaluated with the Image J program.