Tinnitus programlı işitme cihazı kullanan ve kullanmayan işitme kayıplı yetişkinlerin cihaz memnuniyetinin değerlendirilmesi: vaka kontrol çalışması
Evaluation of device satisfaction of adults with hearing loss using and not using hearing aids with tinnitus program: a case control study
- Tez No: 840953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR EMBİYE ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İşitme, kulak kepçesi tarafından toplanan ses dalgalarının periferik ve merkezi işitsel yollar aracılığıyla beyindeki ilgili merkezlere iletilerek karakter ve anlam olarak adlandırılma sürecidir. İşitme kaybı, işitme sistemini oluşturan işitme yollarının herhangi bir aşamasında ortaya çıkan patoloji veya patolojiler nedeniyle seslerin algılanamamasıdır. İşitme kayıplı bireylerde en sık rastlanan semptomlardan birisi tinnitusdur. Tinnitus, herhangi bir dış uyaran olmaksızın kişinin kulaklarından ve/veya başının içerisinden sesin algılanmasıdır. Epidemiyolojik çalışmalar işitme kaybı olan bireylerin yaklaşık %50'sinde aynı zamanda tinnitus olduğunu göstermektedir. Literatürde farklı değerler gösteren başka çalışmalar mevcuttur. Sheldrake ve Jastreboff işitme sorunu olan bireylerin yaklaşık %70'inde tinnitus olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada tinnitus programlı işitme cihazlarının memnuniyeti değerlendirilmiştir. Tinnitus programlı işitme cihazı kullanan ve tinnitus programlı işitme cihazı kullanmayan yetişkinler karşılaştırılmıştır. Çalışmamıza 40 yetişkin birey dahil edilmiştir. Çalışma grubu tinnitus programlı işitme cihazı kullanan 20 birey, kontrol grubu tinnitus programlı işitme cihazı kullanmayan 20 bireyden oluşmaktadır. Kişilerin tinnitus seviyelerini tespit etmek için tinnitus handikap envanteri uygulanmıştır. İşitme cihazından sağlanan faydanın değerlendirilmesi için APHAB anketi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda; tinnitus programlı işitme cihazı kullananların memnuniyetlerinin daha yüksek olduğu edilmiştir. Tinnitus programlı işitme cihazı kullanan yetişkinlerin, işitme cihazı kullanımına başlamadan önce ve işitme cihazı kullanımına başladıktan sonra tinnitus derecesi arasında anlamlı sonuç bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Hearing is the process of transmitting the sound waves collected by the auricle to the relevant centers in the brain through peripheral and central auditory pathways and naming them as character and meaning. Hearing loss is the inability to perceive sounds due to pathology or pathologies that occur at any stage of the auditory pathways that make up the auditory system. One of the most common symptoms in individuals with hearing loss is tinnitus. Tinnitus is the perception of sound through a person's ears and/or head without any external stimulus. Epidemiological studies show that approximately 50% of individuals with hearing loss also have tinnitus. There are other studies in the literature showing different values. Sheldrake and Jastreboff showed that approximately 70% of individuals with hearing problems have tinnitus. In this study, satisfaction with tinnitus programmed hearing aids was evaluated. Adults using tinnitus-programmed hearing aids and those without tinnitus-programmed hearing aids were compared. 40 adult individuals were included in our study. The study group consists of 20 individuals who use tinnitus-programmed hearing aids, and the control group consists of 20 individuals who do not use tinnitus-programmed hearing aids. A tinnitus handicap inventory was applied to determine people's tinnitus levels. APHAB survey was applied to evaluate the benefit obtained from hearing aids. As a result of the study; It has been reported that the satisfaction of those who use hearing aids with tinnitus programs is higher. No significant results were found between the tinnitus degree of adults using tinnitus programmed hearing aids before and after they started using hearing aids.