Yerel yönetimlerde coğrafi bilgi sisteminin önemi
  1. Tez No: 84096
  2. Yazar: METİN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET Kente ait doğru, güvenilir ve güncel verilere ulaşılabilmesi, bu verilerin bilgisayar ortamlarında işlenebilmesi, bu bilgilerin ışığı altında Kentin yönetilmesi, kent insanlarına daha iyi koşullarda ve daha huzurlu ortamlarda hizmet sunulmasını sağlar. Coğrafi Bilgi Sistemi;Kent Bilgi Sistemi,Arazi Bilgi Sistemi v.b.. başlıklarla isimlendirilen bu tarz çalışmalar çağdaş kentleşmenin vazgeçilmez unsurlarındandır. Günümüzde; Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamalarının yerel yönetimlerde, değişik kamu kurum ve kuruluşlarda hatta özel sektör kuruluşlarında kullanılma ve oluşturulma ihtiyacı artık bir zorunluluk halini almıştır. Bu çalışmada, yerel yönetimlerde imar işlerine yönelik hizmetlerin neler olduğu, imar bilgileri ile arazi kullanım bilgilerden yola çıkarak nelerin takip edilebileceğini, sorgulama ve analizlerin yapılabileceği araştırılmıştır. Bununla ilgili çalışma basit ve kullanımı yaygın bilgisayarlarda denenmiştir. Çalışma; dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Coğrafi Bilgi Sisteminin önemi, kullanımı ve Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamaları ele alınmış ve Kent Bilgi Sisteminin getireceği yararlar vurgulanmıştır. İkinci Bölümde; Coğrafi Bilgi Sistemleri kavramları üzerinde durulmuştur. Coğrafi Bilgi Sisteminin teknolojik gelişimi, içerisinde bulunan sistemler, bir Coğrafi Bilgi Sisteminde bulunması gereken özellikler ve veri tabanı gelişimi ile birlikte veri modelleri ve veri yapıları açıklanmıştır. Coğrafi Bilgi Sisteminin kullanımı, sınıflandırılması ve oluşturulmasındaki temel adımlara bu bölümde deyinilmiştir. Kent Bilgi Sisteminin tanımı, sağladığı fayda ve maliyet unsurlarım deyinilerek seçilen pilot bölge tanıtılmıştır.Üçüncü bölümde; seçilen pilot bölgede imar işlemlerine yönelik yapılan hizmetler sınıflandırılmış, açıklanmış ve söz konusu bölgede oluşturulacak olan bilgi sisteminde kullanılan programın özelliği belirlenmiştir. İmar işlemleri yönelik Kant Bilgi Sisteminin oluşturulması sırasında elde edilen veriler, işlemler, ürünler değerlendirilmiş, bu değerlendirmelerle yöre ve hazırlanan verilere göre ve hazırlanan verilere göre sorgulamalar ve analizler sunulmuştur. Bu tez çalışmasından beklentilerin ne ölçüde karşılandığının ve sistem oluşturulmasında yaşanan sorunlar, verilerin niteliğinin değerlendirilmesi, oluşturulan sisteme veri aktarımının nasıl yapıldığı açıklanarak, yarar-maliyet analizi yapılmıştır. Dördüncü bölümde; bu tez çalışması ile elde edilen sonuçların sağladığı üstünlükler, sistem oluşturmaya yönelik öneriler ve Bilgi Sisteminin kurulmasının zorunluluğu dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
GIS, Provides access to reliable and up to date data, makes it passable to process this data in computerised environments and acts enables the individuals to live in better and were peaceful conditions. Setting up to city Geographic System Is therefore inevitable In order to form a modem city. Now a days, it is a must to use Geographic Information System in local administrations and public institutions and even in private organisations. In this study, it is researched what the types of public works services are, what fallow ups with this services could be made and what queries and analysis in general terms could be made with all these applications. This study has been tested on simple and widely used computer machines. The study comprises of 4 main sections; In the first section, the importance of Geographic Information System, its use and its applications, and benefits that City Geographic System will bring, are dealt with. In the second section, the concepts of Geographic Information System are treated. It's technological development, the systems within, the characteristics that a geographic information system should posses, the database development with the data modals and structures are explained. In this part it is also dealt with how to use Geographic Information System, its classification and basic steps to be taken in its formation. Introduces the City Geographic System, mentioning its benefits, costs and the selected pilot region.In the third part, the services regarding public works are classified, ;; explained and the characteristic of the programme to be used in the = information system for the related region is determined. The data, operation, products in the formation of the City Information System related to public works are assessed. Analysis and cross- examinations are presented according to the assessment and the data prepared. The problems experienced during the formation of the system, if the expectations from this study are met, the analysis of the data are dealt with, explaining how the transfer to the system and cost-benefit analysis are also done. In the last and the fourth section, the excellence the results of this study has given, suggestions regarding the formation of a system, and the inevitability of setting up an information system are mentioned.