Kurumsal kaynak planlama
  1. Tez No: 84095
  2. Yazar: ABDURAHMAN KEKLİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MURAT ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
IV ÖZET Kurumsal kaynak planlaması (KKP - Kurumsal Kaynak günümüz teknolojilerini kullanarak, işletmelerin kaynak planlamasını sağlar Günümüzün global iş dünyasında hızla gelişen rekabet ve küreselleşmenin verdiği tedirginlik işletmeleri kaygılı hale getirmiştir. Çünkü şirketler maliyetlerini düşürmek, ürün ve/veya hizmet kalitesini yükseltmek ve uygulamalarını müşteri odaklı yaklaşım ve etkin tüketici tepkisi doğrultusunda yönlendirebilmek için, daha etkin ve dinamik örgütlenmeye, daha hızlı ve dinamik iş süreçlerine gereksinim duymaktadır. Kurumsal Kaynak Planlaması çözümleri, günümüzde iş süreçlerinin ve işletmelerin bir yönetim aracı haline geldi. Eskiden işletmelerdeki malzeme gereksiniminin planlanması ya da tedarik edilmesi amacıyla kullanılan bu paketler, bugün işletmelerde yönetimin birincil unsurlarından olmuştur. Zaman içinde KKP'nin etrafına dağıtım, insan kaynakları, lojistik, ve artık gündemde olan e-ticaret gibi bir çok iş tanımı eklendi. KKP projeleri şirketlerin yeniden yapılanma süreçlerinin en etkileyicilerindendir. Bu tezde kurumsal kaynak planlamasının genel değerlendirmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ERP helps plan the resources of institutions using current technology? The fast developing competence in today's business world and the uneasiness caused by globalization have made the institutions more discrete. Companies try to organize themselves more efficiently and dynamically, and involve in mere dynamic work processes because they want to decrease cost and increase the quality of their product and/or service. They also try to adapt their processes to a more customer-oriented approach and effective consumer reaction. Enterprise Resource Planning solutions have become a means of management for today's business processes and institutions. These packages, which were once used for the materials requirements planning or supply management, have become the prior resource of business management. In time, many business definitions are added to ERP, such as distribution, human resources, logistics and e-commerce. ERP projects also forms the most attractive part of company reorganization processes. An overall evaluation of Enterprise Resource Planning concept will be presented here.