Tapu ve kadastro faaliyetlerine yönelik coğrafi bilgi sistemi tasarımı
- Tez No: 84081
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
2000'li yıllara doğru girerken teknoloji kullanımıyla Tapu ve Kadastroya ait verilerin en doğru, en güvenilir ve güncel olarak saklanabilmesi, işlenebilmesi, ve bu şekilde kentin yönetilmesi insanların daha iyi koşullarda ve daha huzurlu ortamlarda yaşamasını sağlar. Çağdaş bir kentin oluşması için Coğrafi Bilgi Sistemi kurulması bir ön koşuldur. Bu çalışmada, yerel yönetimlerde kadastro faaliyetlerine yönelik hizmetlerin neler olduğu ele alınmıştır. Kullanımı yaygın kişisel bilgisayarlarda, kadastro bilgileri ile tapu bilgilerden yola çıkarak, nelerin takibinin yapılabileceği ve bu verilerle ne tür sorgulama ve analiz yapılabileceği seçilen bir pilot bölgede araştırılmıştır. Çalışma; sekiz ana bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde Coğrafi Bilgi Sisteminin önemi, kullanımı ve uygulamaları ele alınmış sistemin getireceği yararlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, gelişmiş ülkelerdeki kadastro sistemi ve otomasyon hakkında bilgi verilmiş sisteme getireceği fayda ve maliyet unsurlarına değinilmiştir. Dördüncü bölümde; Coğrafi Bilgi Sistemlerini oluşturan“veri”kavramı üzerinde durulmuştur. Verilerin toplanması, değerlendirilmesi, depolanması ve sisteme aktarılması detayları ile anlatılmıştır. Tapu ve Kadastro kurumunun, örgüt yapısı, görevleri ve her birinin günlük işlemleri beşinci bölümde anlatılmıştır. Altıncı bölümde; Kadastro Müdürlüğünden temin edilip sayısallaştırılan paftalar arazi ölçümleri (röperli kroki) ile karşılaştırılmış ve sayısallaştırma esnasında yapılan hatalar tespit edilmiştir. Yedinci bölümde; Kişisel bilgisayarlarda Tapu ve Kadastro işlemlerine yönelik bilgi sistemi tasarımı ve seçilen pilot bölgede bilgi sisteminde kullanılan programların özellikleri belirlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise bu tez çalışması ile elde edilen sonuçların sağlandığı üstünlükler, sistem oluşturmaya yönelik öneriler ve Bilgi Sisteminin kurulmasının zorunluluğu dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Towards the year 2000, with the use of technology, storing and processing of the land registary and cadastral data more correct, reliable and up - date and governing the city within this way, enables the individuals to live in better and more peaceful conditions. Setting up the Geographic Information System is, therefore inevitable in order to establish a modern city. In this study, services related to cadastral works in local goverments are studied. With the use of cadastral and land registrary data, what kind of things can be followed up, with this data what kind of questionary and analysis can be done are investigated on a selected pilot area. The study comprises of 8 main sections, In the second section, the importance of (GIS )Geographic Information System, its use and its applications, and benefits that GIS will bring, are dealt with. The third second section introduces the Geographic Information System, mentioning its benefits, Information System costs and automation. In the fourth section, the concepts of Geographic Information System are treated. It's technological development, the systems within, the characteristics that a geographic information system should posses, the database development with the data modals and structures are explained. In this part it is also dealt with how to use Geographic Information System, its classification and basic steps to be taken in its formation. In the fifty part, bureau of Land Registry and Cadastre is defined. The expected advantages of these bureaus from an information system are defined and the studies about information system. In the sixth and seventy section, digital map base is created and revised by digitizing existing maps, a new survey or by the combination of these methods. In the seventh part, the services regarding cadastre works are classified, explained and the characteristic of the programme to be used in the information system for the related region is determined. In the last and section, the excellence the results of this study has given, suggestions regarding the formation of a system, and the inevitability of setting up an information system are mentioned.