Kütahya ili hayvansal atık kaynaklı biyogaz potansiyelinin belirlenmesi
Determination of biogas potential from animal waste in Kütahya province
- Tez No: 840974
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ERGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımda Enerji Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarından biyokütle enerjisi; hayvansal atıklar, bitkisel atıklar, endüstriyel atıklar, evsel atıklar, orman atıkları gibi çeşitli organik atıklardan elde edilen doğal bir enerji kaynağıdır. Bu sürdürülebilir enerji kapsamında önemli bir yeri olan“biyogaz”ağırlıklı olarak metan (CH4) içeren bir gaz karışımıdır. Kütahya, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer alan yaklaşık 576 688 nüfuslu bir ildir. Kütahya ilinde 2022 yılında toplam 195 195 büyükbaş, 474 263 küçükbaş ve 1 733 956 adet kanatlı hayvan bulunmaktadır. Bu hayvanlardan elde edilen 2 419 698 ton yaş atık, öncelikle şehir içerisinde çevresel sorunlar yaratmaktadır. Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri dikkate alınıp problemlerin çözülmesi, çevre ve insan sağlığına zarar vermeden enerji üretilmesi ve tüketilmesi biyogaz enerjisinin değerlendirilmesi ile mümkündür. Kütahya ilinde geriye dönük on yıllık bir çalışma yapılmış ve 2022 yılı için hayvansal atıklardan elde edilebilecek biyogaz miktarı yaklaşık 36.6 milyon m3 olarak hesaplanmıştır. Tavşanlı ilçesi başta olmak üzere Merkez ve Simav ilçelerinde üretilebilecek biyogaz miktarları sırasıyla 8.5 milyon m3, 7.3 milyon m3 ve 6.4 milyon m3 olarak bulunmuştur. Kütahya ilinde 2022 yılında hayvansal atıklardan elde edilebilecek biyogazdan üretilebilecek elektrik enerjisi miktarı ise 92 354 MWh/yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Biomass energy from renewable energy sources; it is a natural energy source obtained from various organic wastes such as animal wastes, plant wastes, industrial wastes, domestic wastes and forest wastes.“Biogas”, which has an important place within the scope of this sustainable energy, is a gas mixture containing mainly methane (CH4). Kütahya, is a province with a population of approximately 576 688 inhabitants located in the Aegean Region of Türkiye. In 2022, there are a total of 195 195 cattle, 474 263 sheep and 1 733 956 poultry in Kütahya. The 2 419 698 tons of wet waste obtained from these animals creates environmental problems, primarily within the city. Taking into account the United Nations 2030 Sustainable Development Goals, solving problems, producing and consuming energy without harming the environment and human health is possible with the evaluation of biogas energy. A retrospective ten-year study was conducted in Kütahya province and the amount of biogas to be attained from the animal wastes for 2022 was calculated as nearly 36.6 million m3. The amounts of biogas that can be produced in Tavşanlı, Central and Simav districts are found to be 8.5 million m3, 7.3 million m3 and 6.4 million m3, respectively. The amount of electrical energy that can be produced from biogas that can be obtained from animal wastes in Kütahya province in 2022 is calculated as 92 354 MWh/year.