Yeni nesil HSP90 inhibitörü olan MPC-3100 ile EGCG'nin insan kolon kanseri hücre hatlarında sinerjik anti kanser etkilerinin incelenmesi
Investigation of the synergic anti-cancer effects of EGCG on human colon cancer cell lines with MPC-3100, a new generation HSP90 inhibitor
- Tez No: 840975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kanser önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Kolorektal kanser, ülkemizde görülen kanser türü arasında üçüncü sırada yer almakta ve sıklığı giderek artmaktadır. Günümüzde kanserin tedavisi için kullanılan kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemler kısıtlı etkinliğe sahip olmasıyla beraber bir çok yan etkiye de sebep olmaktadır. Klinik, epidemiyolojik ve deneysel araştırmalar yoluyla kanser tedavisi için alternatif, tamamlayıcı ve kombinasyon ilaç ve tedavilerin keşfedilmesinin önemi vurgulanmaktadır. Kolorektal kanser en sık teşhis edilen kanser türlerinden biridir. Kansere karşı yeni ilaç ve tedavilerin geliştirilmesine rağmen, insan kolon kanseri en yaygın kanser türlerinden biridir ve metastazı hala yüksek oranda bir morbiddir. Bu tez çalışmasında, HT-29 (kolorektal adenokarsinoma) insan kanser hücrelerine, yeni terapötik yaklaşımlar geliştirmek amacıyla ilaç tasarımı için önemli bir hedef olan HSP90 inhibitörü MPC-3100 ile yeşil çayda en bol bulunan bir kateşin olan EGCG kombinasyonlarının kolorektal kanser üzerindeki sinerjistik etkileri araştırılmış ve in-vitro deneyler ile değerlendirilmiştir. Etken maddelerin, HT-29 (kolon) kanser hücre hatlarına karşı antiproliferatif aktiviteleri XTT testleriyle incelendi. Tüm bu sonuçlara göre, kolorektal kanser tedavisi için yeni bir alternatif yol olarak görülüp, hedefe spesifik kanser tedavisinde umut veren bir yaklaşım olmakla birlikte, kullanılacak olan doğal bileşikle tedavi olacak insanlar üzerindeki sitotoksik etkiyi azaltarak daha az zararlı tedavi yolları geliştirilmesinde yeni bir bakış kazandıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading causes of death. Colorectal cancer is the third most common type of cancer seen in our country and its incidence is increasing. Today, methods such as chemotherapy and radiotherapy used for the treatment of cancer have limited effectiveness and cause many side effects. Emphasizes the importance of discovering alternative, complementary and combination drugs and therapies for cancer treatment through clinical, epidemiological and experimental research. Colorectal cancer is one of the most commonly diagnosed cancer types. Despite the development of new drugs and treatments against cancer, human colon cancer is one of the most common types of cancer and its metastasis is still highly morbid. In this thesis study, the synergistic effects of combinations of HSP90 inhibitor MPC-3100, an important target for drug design to develop new therapeutic approaches to HT-29 (colorectal adenocarcinoma) human cancer cells, and EGCG, the most abundant catechin in green tea, on colorectal cancer, were investigated and evaluated by in-vitro experiments. The antiproliferative activities of the active substances against HT-29 (colon) cancer cell lines were examined by XTT tests. According to all these results, it is considered as a new alternative way for the treatment of colorectal cancer and is a promising approach in the treatment of target-specific cancer, and it is thought that it will provide a new perspective in the development of less harmful treatment methods by reducing the cytotoxic effect on the people who will be treated with the natural compound to be used.