Yoğun bakım ünitesinde yakını olan aile bireylerinde anksiyete ve depresif semptom görülme durumunun belirlenmesi
Identifying anxiety and depressive symptoms in family members who have a relative in the intensive care unit
  1. Tez No: 840980
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ARGUVANLI ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma yoğun bakım ünitesinde yakını olan aile bireylerinde anksiyete ve depresif semptom görülme durumunun belirlenmesi amacıyla kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmaya Aralık 2022 - Temmuz 2023 tarihleri arasında bir hastanenin Anestezi ve Reanimasyon yoğun bakım ünitesine yakını için ziyarete gelen 107 kişi katılmıştır. Verilerin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği”,“Glasgow Koma Skalası”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Aile üyelerinin tamamının yoğun bakım ünitesinde yatan hastayı ziyaret ettiği, %80.4'ünün ziyaret süresini yeterli bulmadığı bulunmuştur. Aile üyelerinin %77.6'sında anksiyete, %78.5'inde depresif semptom olduğu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği anksiyete alt boyutu puan ortalaması 13.70±3.82, depresyon alt boyutu puan ortalaması 13.22±3.88 saptanmıştır. Aile üyelerinin ziyaret süresinin yeterli olduğunu düşünme durumları ile anksiyete puanları arasında istatiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross-sectional study to determine the occurrence of anxiety and depressive symptoms in family members who have a relative in the intensive care unit. 107 people who visited the Anesthesia and Reanimation intensive care unit of a hospital between December 2022 and July 2023 for their relatives participated in the study. The research data were collected using the“Personal Information Form”,“Hospital Anxiety and Depression Scale”and“Glasgow Coma Scale”. SPSS 25.0 program was used to evaluate the data. It was found that all family members visited the patient in the intensive care unit, and 80.4% did not find the visit time sufficient. It was determined that 77.6% of the family members had anxiety symptoms and 78.5% had depressive symptoms, the hospital anxiety and depression scale anxiety subscale mean score was 13.70±3.82, and the depression subscale mean score was 13.22±3.88. It was observed that there was a statistically significant difference between anxiety scores depending on whether family members thought the visitation time was sufficient.