Antikoagülan kullanan romatoid artrithastalarında eklem tutulumunun şiddetinin değerlendirilmesi
An assessment of the joint involvement severity in rheumatoid arthritis patients using anticoagulants
  1. Tez No: 840982
  2. Yazar: GÜLSÜM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada aktif romatoid artriti olan antikoagülan kullanan hastalarda (derin ven trombozu profilaksisi ya da atriyal fibrilasyon, koroner arter hastalığı, pulmoner emboli vb. ek hastalıkları nedeniyle) eklem tutulumunun şiddetinin antikoagülan kullanımı ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Romatoloji Servisinde yatan 2010 ACR/EULAR Romatoid Artrit Sınıflama Kriterleri'ne göre RA tanısı almış, 18-70 yaş arası, bilinen ek romatolojik hastalığı bulunmayan ve romatoid artrit aktivite indeksi DAS28-ESH ve/veya DAS28-CRP≥ 2.6 olan RA atak olarak kabul edilen toplam 42 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların 23'ü immobilizasyon ve hareket kısıtlılığı nedeniyle venöz tromboembolizm (VTE) profilaksisi alıyor olup (DMAH) tedavi grubunu, VTE profilaksisi almayan 19 katılımcı ise kontrol grubunu oluşturmuştur. VTE profilaksisi alan (DMAH) RA atak hastalarının hastaneye yatışlarının ilk gününde profilaksi öncesi ve sonrasında bir gün arayla DAS28-CRP, DAS28-ESH, CRP, ESH, sabah tutukluğu ve görsel analog skala (VAS) hesaplandı. VTE profilaksisi almayan RA atak hastalarının ise bir gün ara ile DAS28-CRP, DAS28-ESH, CRP, ESH, sabah tutukluğu ve VAS hesaplandı. Her iki grupta da anlamlı fark yaratması ihtimaline karşı GLOBAL VAS iki gün de aynı olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen grupların demografik verileri karşılaştırıldığında yaş ve tanı süreleri bakımından anlamlı farklılık saptanmamıştır. RA atakta olan DMAH proflaksisi alan ve almayan iki grup karşılaştırıldığında ağrılı eklem, şiş eklem, DAS28-CRP, DAS28-ESH, CRP, ESH, sabah tutukluğu ve VAS düzeylerinin ilk ölçümlerinin benzer olduğu görülürken; DMAH profilaksi grubu hastalarının ağrılı eklem, şiş eklem, DAS28-CRP, DAS28-ESH, CRP, sabah tutukluğu, VAS düzeylerinin son ölçümlerinin gruplarda anlamlı düzeyde farklı olduğu görülmüştür (p=0,01, p=0,01, p=0,01, p=0,01, p=0,01, p=0,01, p=0,01). DMAH profilaksisi alan grupta ağrılı eklem, şiş eklem, DAS28-CRP, DAS28-ESH, CRP, sabah tutukluğu ve VAS düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük bulundu. Sonuç: Çalışmamızda VTE profilaksisi (DMAH) alan grupta hastalık aktivitesinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak düştüğü görülmüştür. RA hasta popülasyonu düşünüldüğünde eğer bir kontrendikasyon yok ise mevcut tedaviye eklenecek DMAH tedavisi ile hem hastanın artmış olan VTE riski hem de hastaya verilecek kortikosteroid dozu ve süresi azaltılabilir. Bu da hastalarda gelişebilecek VTE ve olası kortikosteroid komplikasyonlarını azaltmada fayda sağlayabilir
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the relationship between the use of anticoagulants and the severity of joint involvement in patients with active rheumatoid arthritis who use anticoagulants (for venous thromboembolism prophylaxis or due to additional diseases such as atrial fibrillation, coronary artery disease, pulmonary embolism, etc.). Methods: A total of 42 participants who met the 2010 ACR/EULAR Rheumatoid Arthritis Classification Criteria and were diagnosed with RA, aged between 18-70, without any known additional rheumatological diseases, and according to the rheumatoid arthritis activity index (DAS28-ESR and/or DAS28-CRP ≥2.6) values considered to have RA attack, were included in the study. 23 participants, already receiving venous thromboembolism (VTE) prophylaxis (LVWH) due to immobilization and limitation of movement and the remaining 19 participants having not received VTE prophylaxis constitute the LMWH prophylaxis and control group respectively. In RA attack patients receiving VTE prophylaxis, DAS28-CRP, DAS28-ESR, CRP, ESR, morning stiffness and visual analog scale (VAS), were calculated on the day of hospitalization before and after prophylaxis with a one-day interval. RA attack patients who did not receive VTE prophylaxis had DAS28-CRP, DAS28-ESR, CRP, ESR, morning stiffness and VAS, calculated with a one-day interval. In both groups, global VAS was considered the same on both days to account for a significant difference. Results: When the demographic data of the groups included in the study are compared, no significant difference was found in terms of age and diagnosis time. When the two groups having received and not LMWH prophylaxis and during RA attack were compared, it was seen that the first measurements of painful joint, swollen joint, DAS28- CRP, DAS28-ESR, CRP, ESR, morning stiffness and VAS levels were similar; but was observed that the final measurements of painful joint, swollen joint, DAS28-CRP, DAS28-ESR, CRP, morning stiffness and VAS levels of the LMWH prophylaxis group patients were significantly different than the control group. (p=0,01, p=0,01, p=0,01, p=0,01, p=0,01, p=0,01, p=0,01). It was determined that the levels of painful joint, swollen joint, DAS28- CRP, DAS28-ESR, CRP, morning stiffness and VAS in the group receiving LMWH prophylaxis were significantly lower than the control group. Conclusion: In this study, it was observed that disease activity in the group receiving LMWH prophylaxis decreased significantly compared to the control group. Considering the RA patient population, if there is no contraindication, LMWH treatment added to the current treatment can reduce the patient's increased VTE risk as well as the dose and duration of corticosteroids given to the patient; which is thus likely to be beneficial in reducing the risk of potential VTE and probable complications of corticosteroid use.