Antikoagülan tedavi kullanan, NON-variseal üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda tekrar kanamayı öngördüren faktörler
Predictors of recurrent bleeding in NON-variceal upper gastrointestinal bleedi̇ng in patients using anti-coagulant theraphy
- Tez No: 757179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Üst gastrointestinal kanama, son yıllarda endoskopik ve girişimsel tedavi yöntemlerinin yaygınlaşmasına rağmen, ciddi bir mortalite ve morbidite nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun süreli antikoagülan tedavi kullanım endikasyonu olan hastalarda, en korkulan komplikasyon majör kanama gelişmesidir. Antikoagülan kullanımı ile ilişkili üst gastrointestinal kanamalar ise, hastaların genellikle ileri yaşta ve ek hastalıklara sahip olmalarından dolayı yönetilmesi zor olan, kısa ve uzun vadeli komplikasyonlarından korkulan bir tablodur. Üst gastrointestinal kanaması olması durumunda hastaların kullanmakta olduğu antikoagülan ilaç, hastane yatışında kesilmekte ve kanama kontrolü sağlandıktan sonra, eğer endikasyonu devam ediyor ise antikoagülasyona devam edilmesi gerekmektedir. Ancak, antikoagülasyona verilen aranın, hastanın tekrar kanama veya tromboembolik olay geçirmesi üzerine etkisi konusunda literatürde güçlü bir öneri bulunmamaktadır. Çalışmamızda; antikoagülan tedavi kullanımı sırasında, non-variseal üst gastrointestinal kanama tanısı ile hastanemizde yatarak tedavi gören hastaları, 90-120 gün boyunca takip ederek, hastaların tekrar kanama durumunu ve genel sağkalımını takip ettik. Antikoagülan tedaviye ara verilme süresinin, hastaların klinik durumu ve laboratuvar değerlerinin, komorbiditelerinin ve demografik özelliklerinin tekrar kanamaya ve genel sağkalıma etkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmamız, prospektif gözlemsel kohort araştırma çalışması olarak planlandı. Çalışmamıza, Ankara Şehir Hastanesi acil servisine, 31 Mayıs 2021 ile 28 Şubat 2022 tarihleri arasında başvuran, antikoagülan tedavi kullanan ve akut non-variseal üst gastrointestinal sistem kanaması tanısı alarak, yatırılarak tedavi edilen hastalar dahil edilmiştir. Çalışmamızda kanamayı takiben kesilen antikoagülan ilacın tekrar başlanma günü 0. Gün kabul edilerek, hastalar 90-120 gün süresince takip edildi. Bu sürede tekrar kanaması olan veya ölen hastalar ile geriye kalan hastalar birçok demografik, klinik ve laboratuvar bulgularına göre karşılaştırıldı. Çalışmanın sonlanım noktaları, 90-120 günlük takip sürecinde; (I) tekrar kanama ve (II) tekrar kanama ile ölümü beraber içeren birleşik sonlanım noktası olarak belirlendi. Tekrar kanama veya ölüm ile ilişkili faktörler belirlendi. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalaması 74,13±14,39 idi. Popülasyon 28 kadın (%62,2) ve 17 erkek (%37,8) olmak üzere 45 hastadan oluştu. Çalışmamızda, ölüm veya yeniden kanamayı içeren birleşik sonlanım noktası ve yeniden kanama sonlamım noktalarını öngördüren faktörleri belirlemek için tek değişkenli COX regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Upper gastrointestinal bleeding emerges as a serious cause of mortality and morbidity, despite the widespread of endoscopic and interventional treatment methods. Major bleeding is one of the most feared complications in patients indicated to use long-term anticoagulant treatment. Upper gastrointestinal bleedings associated with the use of anticoagulants are difficult-to-manage conditions due to the advanced age of the patients and their comorbidities and are feared from its short and long-term complications. In the case of upper gastrointestinal bleeding, the anticoagulant drugs of the patients are discontinued during hospitalization, and anticoagulation should be continued if the indication continues after the bleeding controlled. However, there is no strong recommendation in literature regarding the effect of interruption of anticoagulation on rebleeding or thromboembolic event. In our study; we followed the patients who were hospitalized with the diagnosis of non-variceal upper gastrointestinal bleeding during the use of anticoagulant therapy, for 90-120 days, and we followed the re-bleeding status and overall survival of the patients. We aimed to determine the effect of the interruption period of anticoagulant treatment, clinical and laboratory findings, comorbidities and demographic characteristics of the patients on rebleeding and overall survival. Materials and Methods: Our study was planned as a prospective observational cohort research study. Patients who applied to Emergency Department of Ankara City Hospital between 31 May 2021 and 28 February 2022, which were using anticoagulant therapy and hospitalized with the diagnosis of acute non-variceal upper gastrointestinal system bleeding were included in our study. In the study, the day of re-initiation of the anticoagulant drug that was discontinued after bleeding was concidered as day 0, and the patients were followed for 90-120 days. The study endpoints were determined as (I) rebleeding at 90-120 days of follow-up and (II) the composite endpoint of rebleeding and death. Factors associated with rebleeding or death were also determined. Results: The mean age of the patients included in our study was 74.13±14.39 years, and the population consisted of 45 patients, 28 women (62.2%) and 17 men (37.8%). In the study, univariate COX regression analysis was performed to identify factors that predict rebleeding endpoint or the composite endpoint of death and rebleeding.