Varfarin kullanan evde bakım hastalarında oral antikoagülan kullanım memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of oral anticoagulant use satisfaction in home care patients using varfarin
- Tez No: 507985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Varfarin tromboembolik hastalıkların koruma ve tedavisinde sık olarak kullanılan etkinliği kanıtlanmış bir antikoagülandır. Tedavi yönetiminin zorluğu yaşam kalitesi ve hasta memnuniyetini etkilemektedir. Bu çalışmada varfarin kullanan evde bakım hastalarının ilaç kullanımına bağlı memnuniyetini ölçmek, ve bu hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleriyle memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 01.05.2017-01.11.2017 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri birimine kayıtlı varfarin kullanan 97 hasta ile yapılmıştır. Veriler Duke Antikoagülan Memnuniyet Ölçeği, sosyodemografik ve klinik özellikleri içeren hasta bilgi formu kullanılarak yüz yüze görüşme yolu ile toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22 paket proğramından yararlanılmıştır.. Veriler değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu ShapiroWilks testi ile değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistiksel metodların yanısıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında OnewayAnova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi ve Tamhane's T2 testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Warfarin has a proven effective and is a widely used anticoagulant in prevention and treatment of thromboembolic diseases. The difficulty of treatment effects the patient satisfaction and life quality. This study aimed to measure the satisfaction level of home care services patiens using warfarin and the relationship between patients' demographic and clinical characteristics and their satisfacion levels. Materials and Metods: The study was conducted between 1 May and 1 November, 2017. 97 patients receiving warfarin treatment at Gaziosmanpasa Taksim Training and Research Hospital's Home Care Services unit were the participants of the study. The data for the study were collected with the Duke Anticoagulant Satisfaction Scale (DASS) and the patient information form including patients' demographic and clinical characteristics through the face-to-face interview method. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 22 software package was used in analyzing the data. Shapiro-Wilk test method was used for assessing normality in statistics. Besides descriptive statistical methods, One-Way ANOVA, in order to determine the difference between groups, and Tukey's HSD test and Tamhane's T2, to find out which specific groups's means (compared with each other) are different, and finally Student's T-Test, to see if two sets of data differ significantlyin the normal distribution, tests were used in the analysis.