Lateral sefalometrik radyografilerde servikal vertebra maturasyonunun derin öğrenme metoduyla değerlendirilmesi
Evaluation of cervical vertebra maturation in lateral cephalometric radiographies with deep learning method
  1. Tez No: 840986
  2. Yazar: TUNAHAN TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YAŞA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı lateral sefalometrik radyografiler kullanılarak servikal vertebraların maturasyon evrelerinin ESA tabanlı modeller ile belirlenilebilmesini sağlamaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmada veri seti olarak, 2012-2020 yılları arasında çeşitli nedenlere Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başvuran 10-30 yaş arasındaki bireylerden elde edilen 4454 lateral sefalometrik radyografi kullanılmıştır. Kullanılan lateral radyografi de ki servikal vertebralar çerçeve içerisine alınarak işaretlenmiş ve işaretlenen servikal vertebraların Baccetti analizinde karşılığı olan maturasyon evresi belirlenerek etiketleme yapılmıştır. Elde edilen veri setinin %90'ı eğitim %10'u test verisi olarak iki bölüme ayrılmıştır. Daha sonra etiketlenen vertebralar SqueezeNet, AlexNet ve ShuffleNet uygulamaları kullanılarak servikal vertebra maturasyon evrelerini tahmin etme oranları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda derin öğrenme yöntemi ile geliştirilen farklı yapay zeka uygulamalarının servikal vertebraların maturasyon evrelerini doğru tespit etme performansları değerlendirilmiştir. Çalışmadaki yapay zeka modellerinden SqueezeNet ve AlexNet'teki F1 skorları 0,50; ShuffleNet'teki F1 skoru ise 0,47 olarak tespit edilmiştir. En düşük F1 değerleri tüm uygulamalarda Evre 1'de elde edilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda üç farklı yapay zeka uygulamasının performansı değerlendirilmiş olup ilerleyen çalışmalarda bu uygulamaların kullanılması için yol gösterici niteliktedir. Aynı zamanda bu yapay zeka uygulamaları klinisyenler için karar destek mekanizması rolü görecek ve gözlemciler arası ve gözlemci içi tutarsızlıklar en aza indirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the maturation stages of cervical vertebrae using lateral cephalometric radiographs with CNN-based models. Material and method: The study used a data set of 4454 lateral cephalometric radiographs of individuals aged 10-30 years who applied to the Ordu University Faculty of Dentistry for various reasons between 2012 and 2020. The cervical vertebrae in the lateral radiographs were framed and labeled, and the stage of maturation corresponding to the marked cervical vertebrae in the Baccetti analysis was determined and labeled. The resulting dataset was divided into two parts, 90% training data and 10% test data. The labeled vertebrae were then used in SqueezeNet, AlexNet, and ShuffleNet models to evaluate the prediction rates of cervical vertebral maturation stages. Results: In this study, the performances of different artificial intelligence models developed with the deep learning method were evaluated in labeling cervical vertebrae and accurately detecting maturation stages. F1 scores in SqueezeNet and AlexNet, among the artificial intelligence models in the study, are 0.50; The F1 score in ShuffleNet was accuracy as 0.47. The lowest F1 values were obtained in Stage 1 in all models. Conclusion: In this study, the performance of three different artificial intelligence models was evaluated and it is a guide for the use of these models in future studies. At the same time, these artificial intelligence models will act as a decision support mechanism for clinicians and inter-observer and intra-observer inconsistencies can be minimized.