Pubertal büyüme atılımının farklı evrelerinde bulunan bireylerde hormonal değişimlerin incelenmesi
Assessment of hormonal changes in individuals with different pubertal growth spurt stages
  1. Tez No: 460366
  2. Yazar: MEHMET UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CEYLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, el bilek radyografileri üzerinden belirlenen pubertal büyüme atılımının safhaları ile lateral sefalometrik radyografiler üzerinden belirlenen servikal vertebraların maturasyonel safhaları ile GH, IGF-I, IGFBP-3 hormonlarının serum miktarları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamıza kronolojik yaşları 9-16 aralığında olan 45 kız ve 45 erkek toplam 90 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Her bir bireyden el-bilek radyografileri, lateral sefalometrik radyografiler ve kan örnekleri aynı gün içerisinde alınmıştır. Pubertal büyüme atılımı evreleri, el-bilek radyografilerinde Grave-Brown yöntemi, lateral sefalometrik radyografilerde ise Hassel-Farman yöntemi kullanılarak belirlenirken, GH, IGF-I ve IGFBP-3' ün serum değerleri rutin biyokimyasal yöntemler kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 20.0 programı ile Spearman Rank Korelasyon Analizi, Kolmogorov-Smirnov testi, ANOVA, Kruskall-Wallis testi ya da Mann-Whitney U testi kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: GH, IGF-I ve IGFBP-3' ün serum seviyelerindeki değişimler cinsiyetler arasında önemli farklılık göstermemiştir. Serum GH değerlerinin pubertal atılım safhalarına bağlı olarak önemli bir değişim göstermediği (0,05
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the relationship between pubertal growth spurt stages determined by hand-wrist radiographs or the maturation phases of cervical vertebrae determined by lateral cephalometric radiographs and serum levels of GH, IGF-1, IGFBP-3 hormones Material and Method: This study comprised a total of 90 healthy individuals, 45 girls and 45 boys, aged between 9-16 years. Hand-wrist and lateral cephalometric radiographs and blood samples were taken from each individual in same day. Serum levels of GH, IGF-1 and IGFBP-3 were measured using routine biochemical methods. Pubertal growth spurt stages were determined using the Grave-Brown method on hand-wrist radiographs and the Hassel-Farman method on lateral cephalometric radiographs. Statistical analyses of the data were performed using Spearman Rank correlation analysis, Kolmogorov-Smirnov, ANOVA, Kruskall-Wallis, Mann-Whitney U tests by using SPSS 20.0 version. Results: Serum levels of GH, IGF-1 and IGFBP-3 did not significantly differ between the genders. Serum GH levels showed insignificant change (0,05