Yaşlı kronik böbrek yetmezliği hastalarında conut skoru ile mortalite ilişkisi
Relationship between conut score and mortality in elderly chronic kidney failure patients
- Tez No: 840987
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
KBH sıklığı her geçen gün artan, yüksek morbidite ve mortalite oranları ile seyreden organların birçoğunu etkileyebilen progresif bir hastalıktır. KBH'da irreversible bir hasar söz konusu olup, altta yatan neden tedavi edilmedikçe hastalar son dönem böbrek hastalığına ilerlemektedir. Dünyada tüm ölüm nedenleri arasında KBH sıklığının giderek arttığı görülmektedir. Biz yaptığımız çalışmada özellikle yaşlı kronik böbrek yetmezliği hastalarında CONUT skoru ile mortalitenin ilişkisini saptamayı amaçladık. Çalışmamıza Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi nefroloji polikliniğine 01.01.2010-01.01.2015 tarihleri arasında başvuran, evre 1-4 kronik böbrek hastalığı olan 65 yaş ve üzeri 329 hasta dâhil edilmiştir. Bu hastaların laboratuvar parametreleri, klinik durumları ve komorbid hastalıkları retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya dâhil edilen 329 hastadan 171'i erkek, 158'i kadındı. Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 71,84 ± 5,6 yaş (65-88) olarak bulundu. Tüm hastaların 164'ünün eksitus olduğu görüldü. Değerlendirilen hastalar yüksek CONUT grubu ve düşük CONUT grubu olarak ikiye ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Chronic Kidney Disease (CKD) is a progressive disease with high morbidity, mortality rates and increasing prevalence that can affect multiple organs severely. The prevalence of CKD is increasing among all causes of death worldwide. Chronic kidney damage is irreversible and patients progress to end-stage renal disease if the underlying cause is not treated. In our study, we aimed to determine the relationship between Controlling Nutritional Status (CONUT) score and mortality, especially in elderly CKD patients. In our study, 329 patients aged 65 years and older with stage 1 to 4 CKD admitted to Sivas Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital Nephrology outpatient clinic between 01.01.2010 and 01.01.2015 were included. Parameters obtained from laboratory tests, clinical states and comorbid diseases of these patients were retrospectively analyzed. Of the 329 patients, 171 were male and 158 were female. The mean age of the patients included in the study was 71.84 ± 5.6 years (65-88). Follow-up records showed that 164 of these patients died. Patients were divided into two as high CONUT group and low CONUT group.