Sintegra yüzeye sahip dental implantların uzun dönem klinik ve radyolojik sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of long term clinical and radiologic results of dental implants with synthegra surface
- Tez No: 840988
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEMAL AKAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Dental implantlarda yüzey pürüzlülüğünü arttırma uygulamalarından biri olan ve lazer teknolojisi ile modifiye edilen sintegra yüzeye sahip implantların uzun dönem klinik ve radyolojik başarısının kemik grefti kullanılarak ogmentasyon yapılan ve yapılmayan hasta grupları arasında karşılaştırılmasıdır. Yöntem: 2017-2022 yılları arasında sintegra yüzeye sahip dental implant (GEASS®, Udine, İtalya) uygulanan bireylerden protetik yükleme sonrası en az 1 yıl geçmiş olanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Kriterlere uyan ilk 50 hasta, cerrahi operasyon sırasında kemik grefti kullanılarak ogmentasyon yapılmamış ve yapılmış olan yirmi beşer hasta olarak iki gruba ayrılmıştır. Bu iki gruptaki implantlar klinik parametreler olan Silness-Löe plak indeksi, Löe-Silness gingival indeksi, sondalama derinliği, keratinize doku bandı genişliği ile radyolojik marjinal mezial ve distal kemik kayıp miktarları açısından karşılaştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde parametrik ölçekler olan sondlama derinliği, keratinize diş eti genişliği ve mezial&distal kemik kaybının kemik grefti kullanılan ve kemik grefti kullanılmayan hasta grupları arasında karşılaştırılması amacıyla bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Ordinal ölçekler olan plak indeksi ve kanama indeksi için ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. (p=0,05). Bulgular: İki grupta implantların dört yüzeyinden elde edilen skorlarla değerlendirilen plak ve kanama indeksi, yine dört yüzeyden ölçülen sondalama derinliği, implantların vestibül yüzeylerinden ölçülen keratinize doku bandı genişliği ve mezial&distal radyografik kemik kaybı ölçümleri parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç: Sintegra yüzeye sahip dental implantların greft uygulanan ve uygulanmayan kemik yüzeylerinde kullanımı ile uzun dönemde benzer sonuçlar elde edilebilir. Anahtar Kelimeler; Dental implant; sintegra yüzey; greft; gingiva
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the long-term clinical and radiological success of implants with synthegra surface, which is one of the applications of increasing surface roughness in dental implants and modified with laser technology, between patient groups with and without augmentation using bone graft. Materials/Methods: Individuals who received dental implants with a synthegra surface (GEASS®, Udine, Italy) between 2017 and 2022 were included in the study if at least 1 year had passed after prosthetic loading. The first 50 patients who met the criteria were divided into two groups: 25 patients who did not undergo augmentation using bone graft during surgery and 25 patients who did. The implants in these two groups were compared in terms of clinical parameters such as Silness-Löe plaque index, Löe-Silness gingival index, probing depth, keratinized tissue band width and radiological marginal mesial and distal bone loss.In the statistical analysis of the data, the independent samples t-test was used to compare the parametric scales of probing depth, keratinized gingival width and mesial & distal bone loss between the bone grafted and non-bone grafted patient groups. Mann-Whitney U test was used for the ordinal scales of plaque index and bleeding index (p=0,05). Results: There was no statistically significant difference between the two groups in the parameters of plaque and bleeding index evaluated by the scores obtained from the four surfaces of the implants, probing depth measured from the four surfaces, keratinized tissue band width measured from the vestibular surfaces of the implants and mesial & distal radiographic bone loss measurements (p>0,05). Conclusion: Similar long-term results can be obtained with the use of dental implants with synthegra surfaces on grafted and non-grafted bone surfaces. Keywords; Dental implant; synthegra surface; graft; gingiva