Salgının üç farklı dalgasında COVİD-19 olgularının epidemiyolojik özelliklerinin ve hastalığın klinik sonuçları ile ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of the epidemiological characteristics of COVİD-19 cases and the factors related to the clinical outcomes of COVİD-19 in three different waves of the epidemic
  1. Tez No: 785383
  2. Yazar: EZGİ EMLİ ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
AMAÇ: Çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Hastanesi'nde Eylül 2020-Ekim 2021 tarihleri arasında COVID-19 salgının üç farklı dalgasında, erişkin COVID-19 olgularının epidemiyolojik özelliklerinin ortaya koyulması ve hastalığın klinik sonuçları ile ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. YÖNTEM: Sürveyans verilerine dayalı izlem çalışmasında, evren DEÜTF'nde Eylül 2020-Ekim 2021 tarihleri arasında COVID-19 tanısı alan erişkin bireylerden oluşmaktadır ve örnek seçilmeyip tüm evrene ulaşılması planlanmıştır. Araştırmada ikinci dalga 14 Eylül 2020-4 Ocak 2021 dönemini, üçüncü dalga 5 Ocak-21 Haziran 2021 dönemini, dördüncü dalga 22 Haziran-21 Ekim 2021 dönemini kapsamaktadır. Araştırmada hastaların prognozunu etkileyebileceği düşünülen iki farklı düzeyden bilgiler elde edilmiştir. Birinci düzeyde COVID-19 tanısı alan olgulara, ikinci düzeyde ise Türkiye'ye ait veriler bulunmaktadır. Olgu düzeyindeki veriler için DEÜTF COVID-19 İzlem Merkezi (COVIMER) yetişkin ilk izlem formu veri tabanı; ülke düzeyindeki veriler için Global Initiative on Sharing Avian Influenza Data (GISAID), The Oxford COVID-19 Government Response Tracker (OxCGRT), Türkiye COVID-19 Pandemi İzlem Ekranı (TURCOVID19) isimli veri platformları kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri COVID-19 nedenli hastaneye yatış varlığı, yoğun bakım ünitesine yatış varlığı ve ölüm durumudur. Olgu düzeyindeki bağımsız değişkenler yaş, cinsiyet, gelir algısı, öğrenim durumu, çalışma durumu, medeni durum, sigara kullanma durumu, eşlik eden hastalık varlığı, başvuruda semptom varlığı ve türleridir. Ülke düzeyindeki bağımsız değişkenler ise COVID-19 aşı kapsayıcılığı, COVID-19 kontrol puanı ve tespit edilen SARS-CoV-2 varyant türleridir. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde ve ortalama ± standart sapma olarak sunulmuştur. Tek değişkenli analizlerde ki-kare testi ve Mann Whitney U testi; çok değişkenli analizlerde iki düzeyli lojistik regresyon analizi kullanılmış, sonuçlar OR ve %95 Güven aralığı ile sunulmuştur. BULGULAR: Bu çalışmada 8208 olgu incelenmiştir. Ulaşma oranı %84'tür. Dalga 2'de 3842 olgu, dalga 3'te 2613 olgu, dalga 4'te 1753 olgu yer almaktadır. Araştırma grubunun %51.4'ü kadın, %23.1'i 35-44 yaş grubundadır. Olguların %36.3'ünde eşlik eden en az bir kronik hastalık bulunmaktadır. Olguların %10.1'i COVID-19 servisine, %3.5'i ise yoğun bakım servisine yatırılarak tedavi edilmiştir. COVID-19 nedenli mortalite oranı %2.2'dir. Salgın dalgaları arasında olguların cinsiyet dışındaki diğer epidemiyolojik özellikleri ve hastalığın klinik sonuçları açısından anlamlı fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to investigate the epidemiological characteristics of adult COVID-19 cases and to determine the risk factors associated with the clinical results of the disease in three different waves of the COVID-19 epidemic between September 2020 and October 2021 at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine. METHOD: The population of the longitudinal study based on surveillance data was 9786 adult individuals diagnosed with COVID-19 in Dokuz Eylül University Faculty of Medicine between September 2020 and October 2021. The second wave was between 14 September 2020-4 January 2021, the third wave was between 5 January-21 June 2021, and the fourth wave was between 22 June-21 October 2021. In this study, there were two different levels for data; the first level is data from COVID-19 cases and the second level is data on country level pandemic control measures. The data on epidemiological and clinical characteristics of COVID-19 cases were obtained from Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, COVID-19 Monitoring Center (COVIMER) database. The global data platforms named Global Initiative on Sharing Avian Influenza Data (GISAID), The Oxford COVID-19 Government Response Tracker (OxCGRT), Turkey COVID-19 Pandemic Monitoring Screen (TURCOVID19) were used for the data on the macro-level. The dependent variables of the study were COVID-19-related mortality, intensive care unit (ICU) admission and hospital admission. The independent variables were age, gender, income perception, educational level, employment status, marital status, smoking status, presence of comorbidities, presence and types of symptoms at admission, COVID-19 vaccine coverage, COVID-19 control score and variants of SARS-CoV-2. Descriptive findings were presented as numbers, percentages, mean ± standard deviation. The change in epidemiological and clinical characteristics of cases according to epidemic waves was evaluated using Chi-Square test. The relationships between independent variables and dependent variable were evaluated with Chi-Square and Mann Whitney U test. Multilevel logistic regression analysis was used to define macor and micro level independent factors for hospitalisation and mortality. RESULTS: In this study, 8208 cases were interviewed. The response rate was 84%. There were 3842 cases in wave two, 2613 cases in wave three, and 1753 cases in wave four. Among the research group, 51.4% were female, 23.1% were 35-44 years old, and 36.3% had at least one chronic illness. In total, 10.1% of the patients were hospitalized, 3.5% required ICU admission, and 2.2% had died. There was a significant difference between epidemic waves for clinical outcomes of the disease and epidemiological characteristics, except gender.