Pandemi sürecinde hemşirelerin otantik liderlik algısı ve belirsizliğe tahamülsüzlük düzeyleri ile hasta güvenliği algıları arasındaki ilişkisinin analizi
Analysis of the nurses' perception of authentic leadership, intolerans uncertainty levels and perceptions of patient safety in covid-19 pandemic
  1. Tez No: 684851
  2. Yazar: SELİN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DİNÇ HORASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite ve Hasta Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
COVID-19 pandemisinde iş yükünün fazla olması, belirsizlik gibi nedenlerle sağlık personelinde psikososyal sorunların arttığı düşünülmektedir. Bu dönemde hemşirelerin yönetici hemşirelerin desteğine, kurumsal düzeyde etkili bir yönetime daha çok gereksinimi vardır. Bu çalışma COVID-19 pandemisi sırasında hemşirelerin otantik liderlik algıları, belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ile hasta güvenliği algıları arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Tanımlayıcı kesitsel tipteki araştırma 2021 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi hastanesinde çalışan 273 hemşire üzerinde yürütülmüştür. Hemşirelerin cep telefonlarına çevrimiçi anket formu gönderilerek veriler toplanmıştır. Veriler SPSS 24,0 paket programına ak-tarılmış ve anova, frekans analizi, percentil, median, two independent sample t test ve K independent sample t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychosocial problems in healthcare personnel may have increased due to the workload and uncertainty in the COVID-19 pandemic. This study was conducted to evaluate the relationships between nurses' perceptions of authentic leadership, intolerance to uncertainty and patient safety perceptions during the COVID-19 pandemic. A descriptive cross-sectional study was conducted on 273 people working in Dokuz Eylul University hospital. From February 15, 2021 to March 15, 2021, those responsible were interviewed, and transportation was collected by directing an online questionnaire to the mobile phones of the participants. Online country given SPSS 24.0 package data was used and anova, frequency analysis, percentile, median, two independent samples t-test, and K-independent sample t-test were used.